CDC

Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı (BOİ), Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ)

Genel özellikler

BOİ, aerobik koşullar altında, bozunabilir organik maddenin bakteriler tarafından stabilize edilebilmesi için gerekli olan çözünmüş oksijen ihtiyacı miktarını ifade eder. KOİ ise kuvvetli bir oksidant ile stabilize olabilecek organik maddenin  oksijen karşılığının bir ölçüsünü ifade eder.

Her iki ölçüt de suyun kirlenme miktarı hakkında bir fikir verir. KOİ kısa sürede analizinin yapılabilmesi sebebiyle pratik olarak BOİ’nin ikamesi olarak kullanılabilmekle birlikte, biyolojik olarak okside olabilen ya da biyolojik olarak inert organik maddenin arasındaki farkı gösterememesi en büyük dezavantajıdır.

İçme suyu kaynakları için her iki parametrenin de izlenmesine gerek yoktur. Ancak ham suyun kirliliğine ilişkin değerlendirme yapmak için KOİ ölçümleri kullanılabilir.

Sağlık üzerine etkileri

İnsan sağlığı açısından direk olarak bir olumsuz etkisi olmamakla birlikte, belli değerlerin üzerinde olması halinde suyun kirlendiğine ve sağlığa olumsuz etkisi olabilecek başka zararlı maddelerin varlığına işaret eder.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı