CDC

Çözünmüş Oksijen (ÇO)

Çözünmüş Oksijen Genel özellikler

Suyun çözünmüş oksijen (ÇO) içeriği; ham su sıcaklığına, arıtmaya ve şebekede gerçekleşen kimyasal/biyolojik proseslere bağlı olarak değişir. İçme suyunun ÇO konsantrasyonu genellikle yeterlidir ancak derin depolardan çekilmesi, şebekede kayda değer oranda mikroorganizma gelişiminin olması ya da uzun süreli yüksek su sıcaklığının söz konusu olması halinde, içme suyundaki oksijen konsantrasyonları düşebilmektedir (NHMRC, 2014, s. 640).

Düşük oksijen konsantrasyonlarında veya anoksik koşullarda, istenmeyen anaerobik mikroorganizma gelişimi sebebiyle, suyun estetik kalitesinin olumsuz etkilenmesinin yanı sıra boru ve tesisatlardaki korozyon da artış göstermektedir.

Bu mikroorganizmalardan, mangan indirgeyen bakteriler siyah mangan tortuları üreterek borularda birikme ve çamaşırlarda lekelenmeye sebep olabilmektedir. Sülfat indirgeyen bakteriler, hidrojen sülfür üreterek, içme suyuna çürük yumurta kokusu verebilmektedir. Nitrat indirgeyen bakteriler ise, sağlık açısından daha zararlı olan nitrit üretebilmektedir (NHMRC, 2014, s. 640).

Estetik kaygılar sebebiyle (tat, koku, korozyon) % 85 ve üzeri doygunluk, içme suyu için kılavuz değer olarak verilebilir.

Çözünmüş Oksijen Sağlık üzerine etkileri

İnsan sağlığı üzerinde direk bir etkisi olmamakla birlikte, içme suyunda düşük konsantrasyonlarda olması halinde boru ve tesisatın korozyonuna ve bu da kurşun, bakır ve kadmiyum gibi metallerin konsantrasyonlarında artışa sebep olabilmektedir. Ayrıca hidrojen sülfür ve nitrit artışı da söz konusu olabilir.

Çözünmüş Oksijen Arıtma yöntemleri

Havalandırma ve ozonlama ile oksijen konsantrasyonu arttırılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı