Ekosistemler Çevre ve İnsanSu Gündem HaberleriWWC

Sivil Toplum C20 Sanal Zirvesi: Su Güvenliği için Acilen Toplu Eyleme Geçilmeli

6 Ekim 2020 – Dünya Su Konseyi, Sivil Toplum Hareketi Grubu tarafından düzenlenen “Dire Boğazlarında: Su Güvenliği için Toplu Eylem İhtiyacı” adlı sanal panel tartışmasına katıldı.

Başkan Loïc Fauchon, BM Genel Sekreter Yardımcısı Amina J. Mohammed, IUCN Genel Direktörü Bruno Oberle ve diğer üst düzey panelistler ile birlikte su güvenliğine yönelik toplu eylemi yürütmek için pratik çözümleri ve önerileri gözden geçirdiler.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Amina J. Mohammed, tüm hükümetleri ve toplumun tüm kesimlerini acil olarak suyun korunması ve COVID 19’un önlenmesi için hareket geçmeye çağırarak paneli açtı. Ayrıca sivil toplumun suyla ilgili sürdürülebilir kalkınma hedefine ulaşmada oynayacağı önemli rolün altını çizdi.

Neredeyse bütün sektörlerde yer alan bir sektör olarak su, her seviyedeki tüm vatandaşların büyük ölçekte seferberliğini gerektirir. Herkes için su ve hijyen bir insan hakkı olarak açıkça anayasalar tarafından güvence altına alınmalıdır. Bu bağlamda Loïc Fauchon, su güvenliği için etkili bir kolektif eylemin üç ayağa dayandığının altını çizdi: yenilik ve bilgi paylaşımı, harmanlanmış finansman ve dürüst yönetim. Ayrıca, “Dünya su güvenliği öncelikle politik bir yanıt gerektirir çünkü su politikadır ve tüm vatandaşların politik tartışmaya katılmaları gerekir. Her yerde, her gün ve her platformda su hakkında konuşmalıyız ”, diye de ekledi.

Tartışmalar, insanların sudan koptuğu ve dolayısıyla daha tasarruflu ve bilinçli su kullanımına dayalı yeni bir etik değere ihtiyaç olduğu gerçeğini ortaya koydu. Su güvenliği için toplu ve sorumlu hareket etmek, tüm gezegenin geleceğini bilinçli olarak tasarlamak demektir. Bu bağlamda, tüm panelistler tarafından sunulan sağlam örnekler ve deneyimler, ortak eylem için pratik çözümler sağlamıştır.

Suudi Arabistan’ın başkanlık ettiği C20 Zirvesi dijital ortamda 6-10 Ekim 2020 tarihleri ​​arasında gerçekleşti. Zirve oturumlarının sonuçları, sivil toplumun seslerini yönlendirmek, G20 gündemini ve karar sürecini belirlemek için ilgili G20 Sherpa ve çalışma Grupları ile paylaşıldı.

Başkan Fauchon’un konuşması

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı