İklim Değişimi Su KaynaklarıSu Gündem HaberleriWWC

Kutsal Makam Sanal Forumu: Su Barış İçin Bir Araçtır

17 Eylül 2020 – Vatikan’ın himayesinde Dünya Su Konseyi, Encuentro Mundi ve Pan Amazon Ecclesial Network (REPAM) tarafından düzenlenen “Su Hakkından Umut Hakkına” Sanal Su Forumu’na katıldı.

Başkan Loïc Fauchon, Forum’un son gününde ünlü uzmanlar ve aydınlarla birlikte panelist olarak konuşmaya davet edildi.

Kardinal Cláudio Hummes, sosyal adalet ve barış için bir araç olan suya ve sanitasyona daha iyi erişim için yasal çabaları teşvik ederek toplantının açılışını yaptı. Amazon’da yaşayan insanların haklarını koruyan bir ağ olan REPAM’in Başkanı olarak görev yaparken, siyasi ve ekonomik çıkarların insan hayatının önüne geçmemesi gerektiğini vurguladı.

Sahada karşılaşılan sorunların ve bu sorunlara getirilmesi gereken çözümlerin altını çizen Loïc Fauchon, “Su kullanım hakkı, ön şartı olmadan anlamsızdır: suya erişim. Erişim olmaması, hakkın olmaması demektir. Herkesin su güvenliğini sağlamak için siyasi iradenin gerekliliğini vurguladı. Tüm katılımcıları “Barış ve kalkınma için su güvenliği” teması altında kapsayıcı bir diyalogda bir araya getirmek için 9. Dünya Su Forumu’na katılmaya davet etti.

Forumda IPCC üyesi Carlos Nobre, iklim değişikliğinin Amazon’daki etkisine odaklanırken, Notre-Dame Üniversitesi Başkan Yardımcısı Daniel Groody göçün etkilerini ve teolojik açıdan insani gelişme üzerindeki etkilerini sundu. Amerikalı dilbilimci ve filozof Noam Chomsky, yapılan müdahaleleri sonuçlandırmak için insanlığa yönelik başlıca tehditleri ve suyun insanların gelişmesinde oynadığı rolü sundu.

Loic Fauchon’un Konuşması (İngilizce)

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı