Ekosistemler Çevre ve İnsan

Hawaii’nin Tatlı Suyu Yeraltı Nehirlerinden Okyanusa Sızıyor

Hawaii adasında tatlı sudan daha değerli olan çok az şey var. Bunun nedeni adanın kuru olması değil, şayet adaya her yıl bolca yağmur yağıyor. Sorun şu ki, bu su için muazzam bir talep de var ve adanın yüzeyinde biriken çoğunun kullanılmadan önce yok oluyor.

Deniz jeofizikçilerinin yeni araştırması, Hawaii’nin büyük olan adasının batı kıyılarından akan yeraltı nehirlerinin bu suların kaybolmasındaki sebep olduğunu ortaya koyuyor.

Çarşamba günü Science Advances’te yayınlanan yeni araştırmaya liderlik eden Hawaii Üniversitesi doktora sonrası araştırmacısı Eric Attias, “Herkes kaybolan tatlı suyun kıyı şeridinden sızdığını veya ada boyunca yanlamasına gittiğini varsaydı” dedi. “Ama sızıntının yer altında ve denizde olabileceğine dair bir önsezim vardı.”

Hawaii’nin büyük adası bir buzdağı gibidir. Adanın sadece küçük bir kısmı okyanustan dışarı çıkmaktadır. Gerisi sular altındadır. Bu bölümlerin hidrojeolojisini incelemek için Dr. Attias elektromanyetik görüntülemeye başvurdu.

Okyanus suyu, çözünmüş tuz iyonlarının varlığı nedeniyle elektriği son derece iyi iletir. Karşılaştırıldığında, tatlı su oldukça zayıf bir iletkendir. Bu farklı elektriksel özelliklerin farkında olan Dr. Attias, Scripps Oşinografi Enstitüsünden bir ekiple birlikte, batı kıyısındaki Hualalai yanardağı yakınında 3,200 fit uzunluğundaki bir sistemi bir tekneden çekerek suyun derinliklerindeki iletkenlik farklarını araştırmaya başladı.

Eric Attias ve ekibi, kontrollü kaynaklı elektromanyetik sondaj cihazını Hawaii kıyılarına yerleştiriyor.

Dr. Attias’ın çalışması, adanın dalgalarının altındaki kayalıkların içinde, okyanusa 2-mil dışarı akan yer altı tatlı su nehirlerinin olduğunu gösteriyor. Bu nehirler kırık volkanik kayalardan akıyor ve tuzlu suya doymuş gözenekli kayalarla çevrili. Tüm bu tuzlu su ve akan tatlı su arasında, geçirimsiz görünen ve böylece iki tür suyu ayrı tutan sıkıştırılmış kül ve topraktan oluşan ince kaya katmanları tespit edildi. Toplamda, bu nehirlerin yaklaşık 1,4 milyon Olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar tatlı su içerdiği görülüyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nden bir hidrojeolog olan ve çalışmaya dahil olmayan Graham Fogg, “Okyanusun altında çok fazla tatlı su olması oldukça iyi” diyor.

Bu suya erişmek için Dr. Attias, açık deniz petrol platformuna benzer bir sistem kullanmayı önerdi. “Su zaten yüksek basınç altında, bu nedenle çok az pompalamamamız yeterli ve bir petrol pompasının aksine herhangi bir kirlilik tehdidi olmayacak. Eğer sızarsa, sadece tatlı su sızmış olacak ve bunun bir çevreye zararı yok. ”dedi.

Ayrıca Dr. Atties ”Bu araştırmanın Reunion, Cape Verde, Galapagos ve Maui gibi adaların su sıkıntılarını çözmek için çok önemli bir araştırma olduğunu” belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı