Su Gündem Haberleri

Ay’da NASA’nın Düşündüğünden Daha Fazla Yerde Su ve Buz Var

Ayda su arayan geleceğin astronotlarının su bulmak için kutup bölgelerindeki en tehlikeli kraterlere gitmeleri gerekmeyebilir.
Ay’ın güney kutbundaki Shackleton kraterinin Lunar Reconnaissance Orbiter’dan alınan veriler kullanılarak oluşturulmuş bir resmi … NASA’nın Bilimsel Görselleştirme Stüdyosu

Aya giden geleceğin astronotları için su bulmak ve buz kazmak sanıldığından daha kolay olabilir.

Pazartesi günü Nature Astronomy’de yayınlanan bir makalede, bir bilim insanı ekibi, bir Boeing 747 jumbo jetin içine monte edilmiş kızılötesi bir teleskop olan SOFIA’yı, ayın güneşin parladığı kısımlarında su olduğuna dair net kanıtlar gösteren gözlemler yapmak için kullandı.

NASA’nın astrofizik bölümünün yöneticisi Paul Hertz Pazartesi günkü basın toplantısında “Bu keşif, suyun ay yüzeyine dağılmış olabileceğini ve ay kutuplarının yakınındaki soğuk gölgeli yerlerle sınırlı olmadığını ortaya koyuyor.” dedi.

Bu suyu astronotların toplaması zor olsa da, başka bir araştırmacı grubu Pazartesi günü, ayın kutup bölgelerindeki büyük, soğuk, derin ve potansiyel olarak tehlikeli kraterlere ek olarak, aynı bölgelerdeki daha küçük ve daha sığ çöküntülerin de soğuk olabileceğini bildirdi. Su buzunu milyarlarca değilse bile milyonlarca yıl tutmaya yetecek kadar soğuk.

Colorado Üniversitesi’nde astrofizik ve gezegen bilimleri profesörü olan ve bu araştırmaya liderlik eden Paul O. Hayne, bir röportajda bu küçük su buzu yataklarının “Her şeyi değiştirebileceğini” söyledi. “Bu keşif suyu gelecekte aya gidecek olan astronotlar ve yollanan robotlar için çok daha erişilebilir hale getirebilir.”

Kaynak

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı