İklim Değişimi Su KaynaklarıSu Gündem Haberleri

Meksika ve Amerika arasında sulama suyu anlaşmazlığı

Boquila/Meksika’da çiftçiler sopalar ve taşlarla sınır bölgesindeki suyun çoğunu kontrol eden Amerikan barajını koruyan askerlere saldırdı.

Çiftçiler, Meksika hükümetinin bütün suyu Teksas’a gönderdiğini ve kendilerine hiçbir şey bırakmadığını söyledi. Öfkeli çiftçiler barajı ele geçirdiler ve Teksas’a giden suyu 1 aylığına kestiklerini iddia ediyorlar.

Saldırıya öncülük eden çiftçi Victor Velderrain, “Bu bir savaş,” dedi, “Hayatta kalmak, çalışmaya devam etmek, ailemi beslemek için.”

Meksikalı çiftçileri kendi başkanları ve yandaki küresel süper güçle karşı karşıya getiren saldırı, Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika arasında su konusunda uzun süredir devam eden gerilimlerin patlak vermesinin bir sonucu.

İki ülke arasındaki müzakereler uzun zamandır gergin, üstüne artan sıcaklıklar ve uzun süren kuraklıklar, sınır boyunca paylaşılan nehirleri her zamankinden daha değerli hale getirerek, her iki ülkenin de çıkarlarını artırdı.

Barajın ele geçirilmesi, insanların iklim değişikliğinin tehdidi altındaki geçim kaynaklarını savunmak için ne kadar ileri gitmeye istekli olduklarının ve giderek sertleşen hava koşullarında daha da artabilecek türden çatışmaların çarpıcı bir örneği.

Kurak sınır bölgesi boyunca su kullanım hakları, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’yı Colorado ve Rio Grande nehirlerinin akışlarını paylaşmaya zorlayan ve her iki tarafın da diğerine su göndermesini sağlayan onlarca yıllık bir anlaşmayla yönetiliyor. Meksika, Amerika Birleşik Devletleri’ne olan yükümlülüklerinde çok geride kaldı ve ABD tarafından Meksika’ya suyu geri açmak için 1 ay süre verildi.

Kaynak

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı