GenelSu Gündem HaberleriSu ve Doğa

Batı Hint Okyanusu’nda yeni mavi balina popülasyonu keşfedildi

Uluslararası bir araştırma ekibi, Batı Hint Okyanusu’nda yeni bir mavi balina popülasyonu olduğuna inandıkları bir şey keşfetti.

Mavi balinalar gezegenimizde şimdiye kadar yaşamış en büyük hayvanlardır ve tüm okyanuslarda dünyanın dört bir yanında bulunurlar. Tüm mavi balinalar çok alçak sesle ve tanınabilir şarkılar söyler ve her popülasyonun kendine özgü bir şarkısı vardır. Yakın zamanda Endangered Species Research dergisinde yayınlanan bir makalede araştırmacılar, Umman Denizi kıyılarından Orta Hint Okyanusu’ndaki Chagos Takımadalarına ve güneybatı Hindistan’dan Madagaskar’a kadar duyulan yeni bir mavi balina şarkısı tespit etti.


Afrika Su Koruma Fonu Deniz Memelileri Programı Direktörü ve New England Akvaryumu’nda Misafir Bilim İnsanı olan Dr. Salvatore Cerchio, batı Hint Okyanusu’ndaki üç yerden balina kayıtlarının analizini yönetti. Dr.Cerchio, şarkıyı ilk olarak 2017’de Madagaskar açıklarındaki Mozambik Kanalı’nda Omura balinalarına odaklanan bir araştırma sırasında kaydetti ve onu hiç tanımlanmamış bir mavi balina şarkısı olarak kabul etti. Cerchio ayrıca Umman açıklarında akustik kayıtlar toplayan bir bilim insanı ekibiyle çalışıyordu. Bu, nesli tükenmekte olan Arap Denizi kambur balinasına odaklanan bir araştırma çabasının bir parçası, Umman Çevre Derneği, Five Oceans Environmental Services LLC, Umman Çevre Otoritesi ve Umman Tarım, Balıkçılık ve Su Kaynakları Bakanlığı arasında devam eden bir işbirliği.

Ekip, Umman akustik verilerini analiz ederken aynı sıra dışı şarkıyı tespit etti. Bu yeni mavi balina şarkısı, Umman açıklarında Madagaskar’dan daha yaygın olarak kaydedildi ve araştırmacılar, Batı Hint Okyanusu’nda daha önce tanınmayan bir mavi balina popülasyonunun bulunduğunu anladılar.

Umman Çevre Topluluğu İcra Direktörü Suaad Al Harthi, “20 yıldır yok olma tehlikesi yüksek olan Arap Denizi kambur balinasına odaklandık ve Umman kıyılarında sadece yaklaşık 100 hayvan kaldığına inanıyoruz” diyor. “Şimdi, eşit derecede özel ve muhtemelen aynı derecede nesli tükenmekte olan mavi balina popülasyonu hakkında daha fazla şey öğrenmeye başlıyoruz.”

Kaynak

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı