Ekosistemler Çevre ve İnsanİklim Değişimi Su KaynaklarıSu Gündem Haberleri

İklim Krizi Göllerin Küçülmesine Neden Oluyor


İklim Krizi Göllerin Küçülmesine Neden Oluyor Matthias Prange, “Hazar Denizi, dünyadaki diğer pek çok gölün temsilcisi olarak görülebilir. Çoğu insan, modellerimizin de belirttiği gibi, iklim değişikliği nedeniyle bir iç gölün dramatik bir şekilde küçüldüğünün farkında bile değil” diyor. Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) raporu da göllerden bahseti ve küresel ısınmanın etkilenen bölgeler üzerindeki sosyal, politik ve ekonomik sonuçlarını göz ardı etti. “Bu değişmeli. Daha fazla çalışmaya ve bu bölgedeki küresel ısınmanın sonuçlarını daha iyi anlamaya ihtiyacımız var.” Amaç, diğer büyük göller ve benzer zorluklarla karşılaşan bölgeler için yaklaşımlar da dahil olmak üzere uygun stratejilerin geliştirilebilmesi için iç denizler ve göller için iklim değişikliğinin sonuçları hakkında farkındalık yaratmak olmalıdır.

göller

Göller Ne Durumda?

Büyüklüğü nedeniyle (dünyanın en büyük gölüdür) ve okyanuslardaki tuz konsantrasyonunun yaklaşık üçte biri olan yaklaşık yüzde bir gibi nispeten yüksek tuzluluk oranı nedeniyle Hazar, ‘Deniz’ olarak adlandırılmıştır. . En büyük akışı Volga Nehri’dir ve okyanusla doğal bir bağlantısı yoktur. Su seviyesi içeri akış, yağış ve buharlaşmanın orantılı etkileri ile belirlenir. Küresel ısınma artan buharlaşmaya neden oluyor ve bu da su seviyesinin düşmesine neden oluyor.

Hazar Denizi, önemli bir bölgesel su rezervuarıdır ve tuz içeriğine rağmen biyolojik ve ticari bir merkezdir. Kazakistan, Türkmenistan, İran, Azerbaycan ve Rusya ile sınırı vardır. Gelecekteki küresel ısınmanın derecesine bağlı olarak, su seviyesi bu yüzyılda 9 ila 18 metre düşebilir. “Bu sadece biyolojik çeşitliliği, çeşitli türleri ve yok olacak habitatları etkilemeyecek.

Limanlar, balıkçılık ve balık çiftçiliği de dahil olmak üzere tüm komşu ülkelerin ekonomileri etkilenecektir.” Bu nedenle yazarlar, gelecekte Hazar Denizi’nin belirli bölgelerin düşen su seviyelerine karşı savunmasızlığını değerlendirmek için bilimsel araştırmalarda bir örnek olarak kullanılması gerektiğini savunuyorlar. Çünkü hiçbir millet ortaya çıkan çatışmaları tek başına çözemez, stratejiler geliştirmek ve koordine etmek için küresel bir görev gücü önerirler. Makale, göl seviyesindeki değişikliklerin iklim değişikliğine atfedilmesi durumunda, “uluslararası iklim fonlarının” projeleri finanse etme ve uyum önlemleri için bir olasılık sunabileceğini öne sürüyor.

Makalemizin İngilizce Hal : Sciencedaily

Neden Su Arıtma Cihazı Kullanmalıyım?

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı