Ekosistemler Çevre ve İnsanİklim Değişimi Su KaynaklarıSu Gündem Haberleri

İklim krizi küresel şehirlerde nemin düşmesine neden olacak

Araştırmalar, kentsel alanlara ağaç dikmenin artan sıcaklıkları azaltabileceğini söylüyor.

Bir araştırmaya göre, dünyanın dört bir yanındaki kentsel bölgelerin, iklim değiştikçe nemde neredeyse küresel bir düşüş görmesi muhtemel.

Araştırma, yeşil altyapı inşa etmenin ve kentsel bitki örtüsünü artırmanın, artan sıcaklıkları azaltmak isteyen şehirler için güvenli bir hareket olabileceğini öne sürüyor.

Küresel Isınma ve Ağaçlandırma Hakkında Uzmanlar Ne Diyor?

Dünya nüfusunun yarısı kentsel alanlarda yaşıyor, ancak şehirler küresel kara yüzeyinin yalnızca yaklaşık %3’ünü oluşturuyor. Illinois Üniversitesi’nden bilim adamı ve Nature Climate Change’de yayınlanan makalenin baş yazarı Lei Zhao, bunun önceki iklim modellerinin şehirlere özgü veriler üretmediği anlamına geldiğini söylüyor.

Zhao, “Hemen hemen tüm modellerin kentsel temsili yok” dedi. “Şehirler çok küçük bir alanı işgal etse de, (küresel ısınma) insan etkisinin çoğunun gerçekleştiği yer burası. Bu nedenle, kentsel alanlara özgü çok modelli iklim projeksiyonları sağlayarak bu açığı kapattık. “

Bilim adamları ve şehir planlamacıları uzun zamandır şehirlerdeki sıcaklıkların kırsal alanlardan daha yüksek olduğunu biliyorlar. Koyu asfalt ve beton yüzeyler gibi altyapı, daha fazla güneş radyasyonu emerken, ağaçların daha az kaplanması, “kentsel ısı adası etkisi” olarak adlandırılan etkiye katkıda bulunuyor. Bu, şehirlerdeki sıcaklıkların, çevredeki kırsal alanlara göre 5C kadar daha sıcak olabileceği anlamına gelir.

Model, yeşil altyapının neredeyse tüm şehirler için iyi bir yatırım olacağını öngörüyor. Ağaçlar ve bitki örtüsü, havayı soğutan atmosfere su bırakarak sıcaklığı düşürmeye yardımcı olur. Bu, zaten nemli olan yerlerde sınırlı bir etkiye sahip olarak görülüyordu, ancak yeni model, kıyı dışı şehirlerin çoğunda havanın önümüzdeki yüzyılda daha kuru hale geleceğini öngörüyor.

Bu, yüzey buharlaşmasını daha verimli hale getirecek, yani kentsel bitki örtüsünün artması küresel ısınmayla mücadelede daha etkili olacaktır.

Zhao, verilerin şehir planlamacılarının ve politika yapıcıların şehirlerindeki yükselen sıcaklıkları azaltma konusunda daha bilinçli kararlar almalarına izin vereceğini umuyor.

kuresel

“Bazı stratejiler bir şehir için işe yarayabilir, ancak ille de şehriniz için değil,” dedi. “Büyük ölçekli projeksiyonlara baktığınızda, ısınma sinyalinin diğer yerlerden farklı olup olmadığını ve nem seviyelerinin nasıl değiştiğini görebilirsiniz, böylece stratejiyi farklı şekilde oluşturmanıza yardımcı olabilir.”

İlgili Makale : 2021’de Çevreyi Korumak İçin 6 Öneri

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı