İklim Değişimi Su KaynaklarıSu Gündem HaberleriSu ve insan Sağlığı

Araştırmalara Göre Cengiz Han Değil, İklim Değişikliği Orta Asya Nehir Medeniyetlerinin yok Olmasına Neden Oldu

Araştırmalara Göre Cengiz Han Değil, İklim Değişikliği Orta Asya Nehir Medeniyetlerinin yok Olmasına Neden Oldu Yeni bir çalışma, Orta Asya’nın ortaçağ nehir uygarlıklarının yok edilmesinin, MS 13. yüzyılın başlarındaki Moğol istilasının doğrudan bir sonucu olduğu şeklindeki uzun süredir devam eden görüşe meydan okuyor.

Orta Asya’daki Aral Denizi havzası ve bölgeden akan büyük nehirler, bir zamanlar tarım yapmak için sel suyu sulamasını kullanan gelişmiş nehir medeniyetlerine ev sahipliği yapıyordu.

Bölgedeki düşüş genellikle 13. yüzyılın başlarındaki yıkıcı Moğol istilasına atfedilir, ancak uzun vadeli nehir dinamikleri ve eski sulama ağları üzerine yapılan yeni araştırmalar, değişen iklim ve kurak koşulların gerçek neden olabileceğini gösteriyor.

İngiltere, Lincoln Üniversitesi tarafından yürütülen araştırma, iklim değişikliğinin bölgedeki sel suyu çiftçiliği üzerindeki etkilerini yeniden yapılandırdı ve azalan nehir akışının, daha önce gelişen bu şehir devletlerinin terk edilmesi için eşit derecede önemli olduğunu buldu.

River Systems and Global Change’in yazarı ve Seçkin Profesörü ve Lincoln Üniversitesi’ndeki Lincoln Su ve Gezegen Sağlığı Merkezi Direktörü Mark Macklin şunları söyledi: “Araştırmamız, nihai olanın Cengiz Han değil, iklim değişikliği olduğunu gösteriyor. Orta Asya’nın unutulmuş nehir medeniyetlerinin yok olmasına neden oldu.

“Orta Asya’nın, olumlu ıslak koşullar nedeniyle 7. ve 8. yüzyıllardaki Arap istilalarının ardından hızla toparlandığını gördük. Ancak Moğol yıkımı sırasında ve sonrasında uzun süren kuraklık, yerel nüfusun direncini azalttı ve büyük ölçekli yeniden kurulmasını engelledi. sulamaya dayalı tarım. “

Araştırma, bir zamanlar Kazakistan’ın güneyindeki Syr Darya ve Arys nehirlerinin buluşma noktasında bulunan bir UNESCO Dünya Mirası alanı olan Otrar vahasının arkeolojik alanları ve sulama kanallarına odaklandı.

Araştırmacılar, sulama kanallarının ne zaman terk edildiğini belirlemek için bölgeyi araştırdı ve suları kanalları besleyen Arys nehrinin geçmiş dinamiklerini inceledi. Sulama sistemlerinin terk edilmesi, Moğol istilasına tekabül etmekten ziyade, nehir akışlarının düşük olduğu kurak bir döneme denk gelen MS 10. ve 14. yüzyıllar arasındaki nehir yatağı erozyonunun bir aşamasına denk geliyor.

Araştırma Lincoln Üniversitesi tarafından VU University Amsterdam, University College London, Oxford Üniversitesi ve JSC Coğrafya ve Su Güvenliği Enstitüsü, Almatı, Kazakistan ile işbirliği içinde yürütülmüştür. Bu yayınlanır Birleşik Amerika Devletleri’nin Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları ve ışıklı nehirler, dünya tarihinin şekillenmesinde sahip olabileceği kritik bir rol.

Makalemizin İngilizce Hali :https://www.sciencedaily.com/releases/2020/12/201215112017.htm

Başka Makalemiz Okumak İstermisiniz:https://www.galiparduc.com/kuresel-isinma/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı