Genel

100 Yıllık Gizem Çözüldü: Sargasso Denizi’nde İlk Kez Görülen Yetişkin Yılan Balığı

Bir asırdan fazla süren spekülasyonlardan sonra, araştırmacılar nihayet Amerikan yılan balıklarının üremek için Sargasso Denizi’ne gerçekten göç ettiklerini kanıtladılar. Université Laval’den Profesör Julian Dodson ve Kanada Balıkçılık ve Okyanuslar’dan Martin Castonguay tarafından denetlenen bir ekip, uydu vericileriyle donatılmış 28 yılan balığı izleyerek bu türün göç yolunu belirlediklerini bildirdi. Bu balıklardan biri, 2.400 km’lik bir yolculuğun ardından türün üreme alanı olduğu varsayılan Sargasso Denizi’nin kuzey sınırına ulaştı. Detaylar Nature Communications’ın son sayısında yayınlandı .

Keşif, göç yolu ve tek Amerikan yılan balığı üreme alanının yeri ile ilgili yüz yılı aşkın varsayıma son veriyor. Bilim ve Mühendislik Fakültesi’nden Profesör Dodson, “Sargasso Denizi’nde 1904’ten beri yılan balığı larvaları gözlemlendi, bu da türlerin bu bölgede çoğaldığını, ancak Atlantik Okyanusu’nun bu bölümünde hiçbir yetişkin yılan balığı gözlemlenmediğini” gösteriyor. Université Laval.

Gizemli toplanma alanlarında yılan balıklarını yakalamayı amaçlayan birçok keşif gezisi başarısız oldu, ancak son zamanlarda gelişmiş uydu vericilerinin gelişimi, araştırmacılar için yeni fırsatlar yarattı. Julian Dodson ve ekibi, bu vericileri Nova Scotia’da yakalanan 22 ve St. Lawrence Haliçinden 16 adet yılanbalığına taktı. Sonraki haftalarda, bu vericilerden 28’i Atlantik’in farklı bölgelerinde yeniden ortaya çıktı ve kaydettikleri verileri iletti.

Verilerin analizi, tüm yılan balıklarının benzer göç yolları ve modelleri benimsediğini ortaya çıkardı. Kıyı şeridinin yakınında, açık denizleri bulmak için tuzluluk seviyesini ve sıcaklığı kullandıkları görülmektedir. Tek bir yılan balığı, göçün okyanus bölümü için veri sağladı. Vericisi, kıta sahanlığının kenarına ulaştıktan sonra güneye döndüğünü ve doğrudan Sargasso Denizi’ne gittiğini gösterdi. Quebec eyaletinde yakalanan bu yılan balığı 45 günde 2400 km yol kat etti. Profesör Dodson, “Bu, muhtemelen manyetik alan tespitine dayalı bir navigasyon mekanizmasının varlığına işaret ediyor” dedi.

Julian Dodson, otuz kadar yılanbalığından erken sonuçlar çıkarma konusunda temkinli olmaya devam ediyor ve bunlardan yalnızca biri göç yolunun tamamını dolaştı. “Yine de verilerimiz, yılan balıklarının kıyı şeridini tam olarak takip etmediklerini, sadece birkaç hafta içinde rotayı geçebileceklerini ve Sargasso Denizi’ne gittiklerini gösteriyor. Milyonlarca Amerikan yılanbalığının üremek için göç ettiğini biliyorduk, ama kimse Henüz açık okyanustaki veya Sargasso Denizi’ndeki yetişkinleri gözlemlemişti. Bir bilim adamı için bu büyüleyici bir gizemdi. “

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı