Genel

Yağmur Suyu İçilebilir mi?

Su, neredeyse tüm yaşam biçimlerinin temel bir bileşenidir. Aslında su, insan vücudunun yaklaşık %60’ını oluşturur.

Vücudunuz, terleme ve atıkların atılması gibi çeşitli doğal biyolojik süreçlerle su kaybeder. Her gün bol su içmek, kayıpları gidermeye ve vücudunuzun sağlıklı ve en iyi şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olur.

Çoğu insan içme suyunu musluktan, kuyudan, kaynaktan, nehirden hatta bir şişeden almaya alışkındır ancak yağmur suyu içmenin güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Bu makale, yağmur suyu içme hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve içme suyunuzun tüketilmesinin güvenli olmasını sağlamak için birkaç ipucunu sizlere sunacak.

Yağmur Suyu İçmek Güvenli mi?

Temiz olduğu sürece yağmur suyu içmenin doğası gereği güvenli olmayan veya yanlış olan hiçbir şey yoktur. Aslında, dünyadaki birçok topluluk, birincil içme suyu kaynağı olarak yağmur suyuna bağlıdır.

Bununla birlikte, tüm yağmur sularının içilmesi güvenli değildir.

Çeşitli fiziksel ve çevresel faktörler, taze, temiz yağmur suyunu hızla potansiyel bir sağlık tehlikesine dönüştürebilir. Parazitler, zararlı bakteriler ve virüsler içerebilir ve tarihsel olarak hastalık salgınlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Çok kirli alanlara düşen veya hayvan dışkısı veya ağır metaller gibi kirleticilerle temas eden yağmur suyu, insan tüketimi için uygun olmayabilir.

Bu nedenle, insan tüketimi için temiz ve güvenli olduğundan %100 emin değilseniz yağmur suyunu toplamaya ve içmeye başlamanız tavsiye edilmez.

Yağmur suyunun güvenliğini artırmak için ipuçları

Coğrafi bölgenizde ne sıklıkta yağmur yağdığı, hava kirliliği seviyeleri ve suyu toplamak, arıtmak, test etmek ve depolamak için kullanılan yöntemler ve araçlar dahil olmak üzere yağmur suyunuzun güvenliğini çeşitli faktörler etkileyebilir.

Bazı bakteri türleri, virüsler veya parazitler suyun kaynatılmasıyla ortadan kaldırılabilir , ancak diğerleri suyun içilmesi güvenli hale gelmeden önce kimyasal işlem gerektirebilir.

Ağır metaller gibi kimyasal kirleticileri ortadan kaldırmak için ayrıca bir su filtreleme sistemi kullanmanız gerekebilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, içme amaçlı toplanan yağmur suları filtrelenmeli, dezenfekte edilmeli ve düzenli olarak test edilmelidir.

Bu işlemleri etkili bir şekilde gerçekleştiremiyorsanız, toplanan yağmur suyunu yalnızca bahçe işleri, çamaşır yıkamak veya banyo yapmak gibi başka amaçlar için kullanmanız önerilir.

Yağmur suyunun toplanmasıyla ilgili bazı yerlerde yasal kısıtlamalar olduğunu unutmayın. Bu nedenle, bir yağmur suyu toplama sistemi uygulamayı planlıyorsanız, toplanan miktarın yanı sıra toplama yönteminin bölgenizde izin verilebilir olduğundan emin olun.

yagmur 1

Yağmur suyu içmenin sağlığa faydaları var mı?

Yağmur suyu içmenin faydaları hakkında üstünkörü bir internet araştırması yaparsanız, bunun neredeyse tüm diğer su kaynaklarına göre daha sağlıklı bir alternatif olduğuna dair bir dizi iddia bulacaksınız.

Bununla birlikte, bu tür iddiaların çoğu güçlü bilimsel kanıtlarla desteklenmemektedir.

Temiz yağmur suyu içmek hidrasyon için mükemmel derecede sağlıklı bir yol olsa da, sağlığınız için diğer temiz kaynaklardan su içmekten çok daha faydalı değildir.

Yaygın bir yağmur suyu sağlığı iddiası, musluk suyundan daha alkali olduğu ve bu nedenle kanınızın pH’ını artırarak onu daha alkali hale getireceğidir.

Ancak ne içtiğiniz su ne de yediğiniz yiyecekler kanınızın pH’ını önemli ölçüde değiştirmez.

Vücudunuz, kanınızın pH’ını 7,4’te tutmak için etkili bir sisteme sahiptir. Vücudunuzun en hayati işlevlerinin çoğu, kanınızın pH seviyesinin sıkı bir şekilde korunmasına bağlıdır ve herhangi bir sapma, ciddi bir hastalığın göstergesi olabilir.

Dahası, yağmur suyu tipik olarak alkali değildir. Bunun yerine, yaklaşık 5.0-5.5 pH ile hafif asidik olma eğilimindedir . Ayrıca, çok fazla hava kirliliği olan bir ortamdan topluyorsanız, bundan çok daha asidik olabilir.

Yağmur suyu içmenin sağlık yararları ile ilgili diğer popüler iddialar arasında gelişmiş sindirim ve vücudunuzun atık ürünlerinin daha verimli bir şekilde uzaklaştırılması yer alır. Bunların her ikisi de genel olarak temiz su içmenin özellikleridir ve yağmur suyuna özel değildir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı