ÇevreİklimSu Arıtma Gündem Haberleri

Suyun Geleceğini Korumak İçin 5 Öneri

  • 2030 yılına kadar dünya nüfusunun %47’si su kıtlığı yaşayacak.
  • COVID-19 bize yaratma isteğimizin gezegenimizin yok olmasına yol açmaması gerektiğini öğretiyor.
  • Haftalık gıda alımımız ağırlıklı olarak meyve, sebze ve tahıllardan oluşmalıdır.

Günümüzde yaşadığımız dramatik durumdan dikkati başka yöne çekmek zor olsa da, birincil ihtiyaçlarımıza yaklaşmak daha da önemlidir. Geçenlerde Dünya Su Gününü kutladık ve zamanlama hepimize öncelikleri yeniden düşünme ve bazı dersler çıkarma şansı vermek için daha uygun olamazdı.

Su olmazsa ömrümüz 14 gün olur. Tüm varoluşumuz, tükenebilir tek bir kaynağa yakından bağlıdır. Hepimizin savunmasız hissettiğimiz ve şaşırtıcı bir şekilde, hayal ettiğimizden daha fazla dış sisteme bağımlı hissettiğimiz bir anda, hayat bize bizi neyin insan yaptığını ve muhtemelen dikkatimizi nereye odaklamamız gerektiğini hatırlatıyor.

Rakamlara bakıldığında çölleşme dünyanın her yerinde artıyor. Avrupa’da zaten bölgenin %8’ini etkiliyor ; Afrika’da kıtanın neredeyse %70’i kurak veya yarı kurak topraklardır; ve Kuzey Amerika’da kıta topraklarının yaklaşık %40’ı çölleşme riski altındadır. Veriler, bu senaryonun daha da kötüye gideceğini gösteriyor ve tahminler , 2030 yılına kadar dünya nüfusunun %47’sinin su kıtlığı yaşayacağını söylüyor .

Peki Bu Kadar Suyu Nerede Tüketiyoruz?

Dünyadaki suyun sadece %2,5’i taze ve sadece %0,1’i insanlar tarafından erişilebilirken , her insanın hayatta kalmak için buna ihtiyacı var. Bu, 2010 yılında BM’nin güvenli içme suyuna erişimi temel ve evrensel bir insan hakkı olarak resmen kabul etmesinin ve ayrıca suyun Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasına dahil edilmesinin nedenini açıklıyor.

Küresel su kullanımı son 100 yılda altı kat arttı . Çoğunluğu (%70’e kadar), sonunda bizi besleyen mahsullerin, yediğimiz hayvanların veya giydiğimiz giysilerin sulanmasına gider. Kalan %30 ise sanayi tarafından ve ev içi kullanım için tüketilmektedir.

Mevcut suyun çoğunluğu insan gıdası üretmeye gitse de, münferit ürünlerin su üzerindeki etkileri önemli ölçüde farklılık gösterir. Bir kg domates üretmek için 214 litre suya, bir kg pirinç için 2.500 litre, bir kg peynir için 3.180 litre ve bir kg sığır eti için 15.400 litre suya ihtiyaç var. O halde, su kıtlığı bağlamında gıda fiyatlarının artmasının risklerini anlamak kolay. Market alışverişimizi her yaptığımızda sahip olduğumuz gücün yanı sıra. Her gün ne kadar su yediğimizi biliyor muyuz?

Dünya Sağlık Örgütü, su kıtlığı kavramını tanımlayan her kişinin birincil ihtiyaçlarını karşılamak için günlük su ihtiyacının 50 ile 100 litre olduğu varsayımına dayanıyor. Çoğu Batı ülkesinde bu oranın fazlasıyla aşıldığını biliyoruz.

Bu Konuda Ne Yapabiliriz?

Artık tüm dünya büyük bir felaketin etkilerini yaşadığına göre, bazı seçimlerimizi yeniden değerlendirme fırsatımız var. COVID-19, günlük yaşamı o kadar önemli ölçüde değiştirdi ki, etkileri uzaydan zaten görülebiliyor, bize değişimin mümkün olduğunu ve sonuçların somut olduğunu gösteriyor. COVID-19 bize (diğer şeylerin yanı sıra) yaratma isteğimizin gezegenimizin yok olmasıyla sonuçlanmaması gerektiğini öğretiyor.

İşte gelecekte suyla ve çevremizle daha sağlıklı bir ilişki kurmak için hepimizin yapmaya başlayabileceği beş basit şey.

1. Akdeniz diyetinin temelini oluşturan besin piramidini takip edin . 

Haftalık gıda alımımız esas olarak meyve, sebze ve tahıllardan oluşmalı ve az miktarda hayvansal protein içermelidir. Bir burgerin su ayak izini oluşturmak için 31 karışık salata gerekir.

2. Gıdanın nasıl üretildiğine bakın.

 Rejeneratif tarım, permakültür ve organik tarım, toprağın kalitesini ve verimliliğini artırarak nemi muhafaza ederek aşırı sulama ihtiyacını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Hidroponik, akuaponik , aeroponik ve dikey tarım , çok verimli bir şekilde ürün yetiştirmeyi mümkün kılar.

3. İşlenmemiş yiyecekler yiyin.

 Tüm gıdaların su ayak izi tamamen büyümek için gereken sudan oluşurken, işlenmiş gıdalar temizlik, ön pişirme ve ambalaj malzemeleri yapmak için ek suya ihtiyaç duyar.

4. Nerede yaşayacağınızı ve alışveriş yapacağınızı yeniden düşünün.

 Gıda ve diğer ürünlerin ticareti yapılırken, su ayak izleri onları sanal su biçiminde takip eder. Bu, ithal edilen bir ürünü her tükettiğinizde, sadece sevkiyat için gereken su ile ayak izini artırmakla kalmaz, aynı zamanda yerel nüfustan da suyu alırsınız. Evinizi, mahallenizi ve şehrinizi daha fazla yiyecek yetiştirmesi için desteklemek, su ayak izi üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahip olabilir ve mevcut yerel üreticileri destekleyebilir.

5. Yeni kıyafetler almadan önce iki kez düşünün.

 Sadece bir tişörtü yapmak için yaklaşık 2.700 litre su gerekir , bu da bir kişinin 900 gün boyunca içmesi için yeterlidir. Ortalama bir kadın yetişkin yaşamı boyunca 372 hırkaya ve 558 çift pantolona sahip oluyor . Hızlı moda endüstrisi, çok sık ürün satın almamıza dayanıyor, ancak gerçekten hepsine ihtiyacımız var mı?

Kendimizi kafeslenmiş hissettiğimiz, sevdiklerimizi kaybetmekten korktuğumuz ve durdurulamaz görünen bir salgının ortasında kendimizi savunmasız hissettiğimiz bir anda, ekosistemimiz bize bir meydan okuma sunuyor. Kabul edip etmemek herkesin kişisel sorumluluğu. Ana yaşam kaynağımızı koruyabilir miyiz?

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı