Su Arıtma Gündem HaberleriÜlke ve Dünya Gündemi

Yaklaşık 2 Milyar İnsan, Temel Su Hizmetleri Olmayan Sağlık Tesislerine Bağımlı

Su eksikliği sağlık çalışanlarını ve hastaları COVID-19 enfeksiyonu açısından daha yüksek risk altına sokuyor.

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF‘e göre yaklaşık 1,8 milyar insan, temel su hizmetleri olmadan sağlık tesislerini kullandıkları veya bu tesislerde çalıştıkları için COVID-19 ve diğer hastalıklara yakalanma riski yüksek. 

WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Su, temizlik ve hijyen olmadan bir sağlık tesisinde çalışmak, hemşireleri ve doktorları kişisel koruyucu ekipman olmadan çalışmaya göndermeye benzer” dedi. “Sağlık tesislerinde su temini, sanitasyon ve hijyen COVID-19’u durdurmak için çok önemlidir. Ancak, özellikle en az gelişmiş ülkelerde hâlâ üstesinden gelinmesi gereken büyük boşluklar var.” 

Su, sanitasyon ve hijyen (WASH) sağlık çalışanlarının ve hastaların güvenliği için hayati önem taşımaktadır ancak bu hizmetlerin sağlanmasına öncelik verilmemektedir. Dünya çapında her 4 sağlık tesisinden 1’inde su hizmeti yoktur, 3’te 1’inin bakımın sağlandığı el hijyenine erişimi yoktur, 10’da 1’inin sanitasyon hizmetleri yoktur * ve 3’te 1’i atıkları güvenli bir şekilde ayırmaz. 

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, “Sağlık çalışanlarını ve tedaviye ihtiyacı olan kişileri temiz su, güvenli tuvalet ve hatta sabun bulunmayan tesislere göndermek hayatlarını riske atıyor” dedi. “Bu, COVID-19 salgını öncesinde kesinlikle doğruydu, ancak bu yıl bu eşitsizlikleri görmezden gelmeyi imkansız hale getirdi. COVID sonrası bir dünyayı yeniden hayal edip şekillendirirken, çocukları ve anneleri yeterli su, temizlik ve hijyen hizmetleriyle donatılmış bakım yerlerine göndermemizi sağlamak yalnızca yapabileceğimiz ve yapmamız gereken bir şey değil. Mutlak bir zorunluluktur. “

Dünyanın 47 En Az Gelişmiş Ülkesinde (EAGÜ) durum en kötüsü: 2 sağlık tesisinden 1’inde temel içme suyu bulunmuyor, 4 sağlık tesisinden 1’inde bakım noktalarında el hijyeni tesisleri bulunmuyor; ve 5 kişiden 3’ü temel sağlık hizmetlerinden yoksundur. 

Ancak bu düzeltilebilir. Raporun ilk tahminleri, 47 EAGÜ’nin tümünün sağlık tesislerinde temel su hizmeti kurmasını sağlamanın kişi başına kabaca 1 ABD Dolarına mal olacağını gösteriyor. Hizmetlerin işletilmesi ve sürdürülmesi için her yıl ortalama kişi başına 0,20 ABD doları gerekmektedir.

Rapora göre, WASH’a yönelik acil, artan yatırımların büyük getirileri var: sağlık tesislerinde hijyeni iyileştirmek, antimikrobiyal dirençle mücadelede “en iyi satın alma”. Sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonları (tedavisi maliyetli olan) azalttığı için sağlık hizmeti maliyetlerini düşürür. Sağlık çalışanlarının el hijyeni için su aramak zorunda kalmaması nedeniyle zaman kazandırır. Daha iyi hijyen aynı zamanda hizmet alımını da artırır. Bu, yatırılan her dolar için 1.5 ABD doları getiri sağlıyor. 

Bu hizmetler özellikle hamile anneler, yeni doğanlar ve çocuklar dahil olmak üzere savunmasız nüfuslar için kritiktir. Sağlık tesislerinde WASH hizmetlerinin iyileştirilmesi, sepsis gibi önlenebilir durumlar da dahil olmak üzere çok sayıda anne ve yenidoğanın acı çekip öldüğü doğum sırasında özellikle önemlidir. Daha iyi WASH hizmetleri bir milyon hamile kadının ve yenidoğanın hayatını kurtarabilir ve ölü doğumları azaltabilir. 

Rapor dört ana öneri sunmakta:

  • Uygun finansman ile maliyetli ulusal yol haritalarını uygulayın;
  • WASH hizmetlerinin, uygulamalarının ve kolaylaştırıcı ortamın iyileştirilmesindeki ilerlemeyi izlemek ve düzenli olarak gözden geçirmek;
  • WASH hizmetlerini sürdürmek ve iyi hijyeni teşvik etmek ve uygulamak için sağlık işgücünün kapasitelerini geliştirmek;
  • WASH’ı, kaliteli hizmetler sunmak için COVID-19 müdahale ve kurtarma çabaları dahil olmak üzere düzenli sağlık sektörü planlaması, bütçeleme ve programlamasına entegre edin.

Global WASH ve sağlık ortakları, sağlık tesisi hedeflerinde küresel ve ülke WASH’ı karşılama konusunda desteklerini gösterdiler. 2020’ye kadar 130’dan fazla ortak kaynak taahhüt etti ve bunlardan 34’ü toplam 125 milyon ABD doları tutarında finansal taahhütlerde bulundu. 

Fırsatlar Doğuyor.

Bununla birlikte, sağlık tesislerinde WASH’a ilişkin 2019 Dünya Sağlık Asamblesi Kararı’nın uygulanması eşitsizdir. DSÖ ve UNICEF’in veri sahibi olduğu 50’ye yakın ülkeden yüzde 86’sı standartları güncelledi ve yüzde 70’i bu alanların genel olarak doğru yolda olduğunu gösteren ilk değerlendirmeleri gerçekleştirdi. Yine de, ülkelerin sadece üçte biri sağlık hizmeti tesislerinin yol haritalarında ulusal WASH’a mal oldu ve yalnızca yüzde 10’u ulusal sağlık sistemlerinin izlenmesine WASH göstergelerini dahil etti.

Sağlık çalışanlarını ve hastaları güvende ve korunaklı tutmak için daha katalitik küresel finansman, teknik destek ve ev içi kaynaklara ihtiyaç vardır. Şimdi, mevcut çabalar ve taahhütler üzerine inşa etmek ve WASH’ı sağlık tesislerinde tüm ulusal COVID-19 planlarına, aşı dağıtımına ve ekonomik kurtarma paketlerine entegre etmek için bir fırsat var.

Dünya Bankası Grubu Küresel Su Direktörü Jennifer Sara, “Dünyadaki milyonlarca sağlık çalışanı için su, KKD’dir” dedi  “Ön saflarda COVID kriziyle mücadele edenlere su ve sanitasyon hizmetleri getirmek için finansmanın akmaya devam etmesi çok önemli. Sağlık tesislerinde WASH’ı finanse etmek, hükümetlerin yapabileceği en uygun maliyetli yatırımlardan biridir. “

DSÖ tarafından Ekim ayında yayınlanan veriler, sağlık çalışanları arasındaki COVID-19 enfeksiyonlarının genel popülasyondakilerden çok daha fazla olduğunu gösteriyor: Sağlık çalışanları nüfusun yüzde 3’ünden daha azını temsil ediyor, ancak küresel COVID-19’un yüzde 14’ünü oluşturuyor DSÖ’ye rapor edilen vakalar. Sağlık çalışanlarının, kendilerini, hastalarını, ailelerini ve çocuklarını güvende tutmak için temel WASH gereksinimlerine sahip olmasını sağlamak zorunludur.

“Milyonların, gelişmekte olan dünyada tesislerinde temiz su bulunmayan sağlık tesislerinin% 50’sinden yardım istemekten başka seçeneği yok. Bu devam edemez. Her gün hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların hayatı riske giriyor ”dedi.Tim Wainwright, uluslararası yardım kuruluşu WaterAid’in İcra Kurulu Başkanı “Ön saflarda yer alan sağlık çalışanları ellerini yıkamadan; hastalarına temiz su sağlamak; ya da tuvalete gitmeye uygun bir yer varsa, hastane hiç de hastane değildir. Hastalık için üreme alanıdır. “

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı