Su Arıtma Gündem Haberleri

Deniz Ekosistemlerini Onarmak İçin Kıyı Ekosistemleri “Parlak Noktalar”

Avustralya’nın ulusal bilim kurumu CSIRO, küresel olarak deniz ekosistemlerini onarmak için kıyı ‘parlak noktaları’ belirleyerek biyoçeşitliliği, yerel ekonomileri ve insan refahını artırmanın yolunu açtı.

CSIRO Oceans and Atmosphere Kıdemli Araştırma Bilimcisi Doktor Megan Saunders, büyük alanlarda başarılı kıyı restorasyon çabalarının gerçekleştirilebileceğini, on yıllar boyunca olumlu etkiler sağlayabileceğini, restore edilmiş alanları 10 kata kadar genişletebileceğini ve istihdam yaratabileceğini söyledi.

Dr Saunders “Tuz bataklıkları, mangrovlar, deniz otları, istiridye resifleri, yosun yatakları ve mercan resifleri dahil olmak üzere dünya genelinde kıyı ekosistemleri on yıllar boyunca yüzde 85’e kadar azaldı” dedi.

“Geçmişte başarılı kıyı ve deniz restorasyonu sağlayan parlak noktaların belirlenmesi, bu bilgiyi, bozulmadan kurtulmaya çalışan deniz alanlarını kurtarmaya yardımcı olmak için kullanmamızı sağlıyor.

“Büyük ölçeklerde kıyı deniz ekosistemlerinin yeniden kurulması, insan sağlığını ve refahını destekleyebilir ve iklim değişikliğine uyum tepkisini artırabilir.”

Current Biology dergisinde bugün yayınlanan araştırma , dünyanın dört bir yanından benzer deniz ortamlarından öğrenilebilecek ve uygulanabilecek başarılı restorasyon örneklerini özetledi.

Dr Saunders “Bir dizi teknik, tuzlu bataklıkların, mercan resiflerinin ve deniz çayırı çayırlarının uzun süre boyunca önemli ölçüde restorasyonuyla sonuçlandı” dedi.

“Avustralya’da, gerçekten yenilikçi deniz restorasyon örnekleri var.

“Örneğin CSIRO, büyük ölçekli mercan restorasyon çabalarını desteklemek için Great Barrier Reef’te mercan larvaları topluyor.

“Tuz bataklıkları ekme şeklimizde yapılan basit değişiklikler, hayatta kalma oranını ve biyokütleyi ikiye katladı.”

En az 775 milyon insan kıyı deniz ekosistemlerine yüksek oranda bağımlıdır.

Kıyı ekosistemleri, atmosferden karbondioksiti uzaklaştırmaya ve kıyı şeritlerini korumaya ve stabilize etmeye yardımcı olur.

Kıyıdaki deniz restorasyonu, küresel iklim değişikliğinin etkilerine karşı doğa temelli önemli bir cevaptır.

Dr Saunders “Kıyı deniz ekosistemlerinin sağlıklı bir duruma geri döndürülmesi, kıyı gelişimi, arazi kullanım değişikliği ve aşırı avlanma gibi deniz ortamına yönelik tehditlere yanıt vermek için önemli bir araçtır” dedi.

Birleşmiş Milletler restorasyonun önemini kabul etti ve Ekosistem Restorasyonu On Yılı’nın 2021’den başlayacağını ilan etti.

Sürdürülebilir Okyanus Ekonomisi için BM paneli ayrıca kıyı ekosistemlerini eski haline getirmek ve korumak için restorasyon ve diğer doğa temelli yaklaşımları büyük ölçekte üstlenme ihtiyacını vurguladı.

Ortak yazar ve CSIRO Seçkin Fulbright Kürsüsü ve Duke Üniversitesi, ABD Profesörü Profesör Brian Silliman, ‘parlak noktalar’ın bize hangi restorasyon yöntemlerinin en iyi sonucu verdiğini anlamamız için bir pencere açtığını, böylece araştırma çabalarını nereye odaklayacağımızı ve insanların geçim kaynaklarını korumak için yatırım.

Profesör Silliman “Kıyı restorasyonuna yatırım yapmak istihdam yaratır ve ekonomik iyileşmeyi ve kıyı deniz sağlığını artırmak için bir strateji olarak kullanılabilir” dedi.

“Yosun ormanları ve istiridye resifleri gibi deniz habitatlarının restorasyonu, bazı ülkelerde ticari ve rekreasyonel balıkçılığı geliştirerek yerel ekonomiyi canlandırdı.”

“ABD’de, deniz çayırı tohumlarının yayılması ve yayılması, deniz çayırı çayırlarının onlarca yıl önce kaybolmuş oldukları alanlarda toparlanmasına ve atmosferden yılda tahmini 170 ton azot ve 630 ton karbon çıkmasına neden oldu.”

“Başka bir çalışmada, Endonezya’da patlatmalı balıkçılığın etkilediği resiflerin kurtarılması, mercan kolonizasyonuna yardımcı olmak için kayaların veya diğer sert yapıların su altına yerleştirilmesiyle sağlandı ve mercanların kalıcı büyümesi 14 yıldan uzun süredir kaydedildi.”

The Nature Conservancy’s Oceans Program Direktörü ve araştırmanın yazarlarından biri olan Doktor Chris Gillies, projelerin başarılı olabileceğini göstermenin restorasyona yatırımı güvence altına almak için önemli olduğunu söyledi.

Dr Gillies, “Avustralya’da deniz restorasyonuna giderek daha fazla yatırım görmeye başlıyoruz” dedi.

Örneğin, Avustralya Hükümeti, Avustralya’nın kaybolan 20 kabuklu resifini restore etmek için yakın zamanda ‘Reef Builder’a 20 milyon dolar yatırım yaptı.

Çalışma, CSIRO, Duke Üniversitesi, Doğa Koruma, Queensland Üniversitesi, New South Wales Üniversitesi ve Sidney Deniz Bilimleri Enstitüsü arasında bir işbirliğiydi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı