Genel

Denizanaları Yüzmek İçin Su Duvarları Oluşturuyor

Doğanın en basit yaratıklarından birinin, hareket etme konusuna zarif bir yaklaşımı var.

Suda hareket etmek zor olabilir. Su, havadan daha yoğundur ve bu nedenle su altı canlıları yüzerken ciddi miktarda sürtünmenin üstesinden gelmelidir.

Bu kadar zorluk yetmiyormuş gibi, suyun içinde canlıların kendilerini ittirerek hızlanabilecekleri katı cisimler de yoktur.

Ancak yarım milyar yıldır dünya okyanuslarında yüzen basit bir canlı olan denizanası, zarif ve verimli bir yol buldu.

İşte denizanasının ”Su Duvarı” tekniği

Bilim adamları, jelatinimsi dalgalanmalar yoluyla, en az bir denizanası türünün zıt yönlerde dönen girdaplar yarattığını keşfettiler. İki girdabın akışlarının buluştuğu yerde, çarpışma, suyun yoğunlaştığı bir bölge yaratır – aslında denizanasının itmek için kullandığı bir duvar oluşturur.

South Üniversitesi’nde biyoloji profesörü olan Bradford J. Gemmell, şeffaf ve basit bir vücut yapısına sahip olan denizanası için: “Hayvanların etraflarındaki suyla nasıl etkileşime girdiğini anlamak ve çok verimli bir şekilde hareket etmek için gerçekten güzel bir modeli temsil ediyor” dedi. “Örneğin, insanlardan daha verimli bir şekilde araçlar yaratabilir.”

Bizim gibi kara hayvanlarının hareket etmesi kolaydır, çünkü altımızdaki zemin genellikle hareket etmez. Dr. Gemmell, “Yere ayaklarımızla kuvvet uyguluyoruz ve hiçbir yere gitmiyor, böylece tüm kuvvet bacaklarımıza aktarılmış oluyor ve hareket edebiliyoruz” dedi. ”Fakat bu durum su için geçerli değildir. Su kuvvet uygulandığında kaydığı için, deniz canlıları bizim gibi hareket edemez ve daha başka ve daha zor yöntemlere başvurmak zorunda kalırlar.”


Denizanası tarafından kullanılan ters dönen girdaplar, ”zemin etkisi” olarak bilinen şeyin bir varyasyonudur. Dr. Gemmell, “Çok uzun zamandır biliniyor ki, zemin etkisi altındayken, yani katı bir sınırın yakınında yüzüldüğünde veya uçulduğunda elde edilen verimlilik artıyor” dedi.

Bunun nedeni, bir sıvının akışının deniz tabanı gibi katı bir yüzeyin yakınında yavaşlaması ve yüzeyine geldiğinde durmasıdır. Yani bir şey dibe yakın yüzdüğünde, su o kadar kolay kayıp gidemez ve bu da kendini itmeyi biraz kolaylaştırır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı