GenelSu Gündem HaberleriSusuz Hayatlar

Haiti’de İçin Umut Daha Yüksek: Renold’un Hikayesi

Kuzey Haiti’nin yüksek dağlarında Zoranger adında küçük bir köy var. Bu topluluğa ulaşmak için, en yakın yoldan (bir mil öteden) çıkmalı ve bir derenin karşısına ve bir dağın yamacına yürüyerek gitmelisiniz. Bu uzak, ulaşılması zor yerde, dostumuz Renold doğdu ve büyüdü.

Genç bir yetişkin olduğu zaman, bir ağaç işçisi olarak geçimini sağladı. Dominik Cumhuriyeti’nde eğitim gördü ve sık sık iş bulmak için oraya gitti. Ancak, doktorların açıklayamadığı bir nedenle, aniden görme yeteneğini kaybettiğinde hayatı yıkıcı bir hal aldı.

renold

Renold Zor Bir Hayat Yaşadı

Dostumuz, güvenli olmayan bir su kaynağına ulaşmak için tehlikeli bir günlük tırmanışa katlanmak zorunda kaldı.

Renold,”Hayatım çok zordu” dedi  .Görme yetisini kaybettikten sonra karısı Jesula,  çiftçilik yoluyla ailelerine destek olma sorumluluğunu üstlenmek zorunda kaldı.

Bir süre sonra her şey değişti. Köyün gelişmeye başlamasına yardımcı olacak güvenli bir su sistemi inşa edildi.

“Zoranger’in başına gelen en önemli şey bu.” dedi.

O ve komşuları  artık güvenli olmayan su içmekten hastalanmıyorlar,çünkü artık günlük ihtiyaçlarını karşılayan uygun, güvenilir bir su kaynağına sahipler. 

Renold her şeye rağmen bugün Güvenli Su Komitesiyle beraber suyun güvenliğini ve hijyenini sağlamak için elinden geleni yapıyor.     

Makale’nin Orijinali : Watermission

İlgili Makale: Narwoga’nın Hikayesi

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı