ÇevreGenelSu Arıtma Gündem Haberleri

Su kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Su kirliliği, bir su kütlesi genellikle kimyasallar veya mikroorganizmalar tarafından kirlendiğinde ortaya çıkar. Su kirliliği, suyun insanlar ve çevre için toksik olmasına neden olabilir.

Su, dünyadaki tüm yaşam için temel bir kaynaktır. Bir su kaynağı kirlilik nedeniyle kirlenirse, insanlarda kanser veya kardiyovasküler koşullar gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu makale su kirliliğinin nedenlerini, insan sağlığını nasıl etkileyebileceğine ve bunu önlemek için insanların neler yapabileceğine değinecek.

Su Kirliliği Nedir?

Su, tüm canlıların ihtiyaç duyduğu doğal bir kaynaktır. Temiz su aynı zamanda imalatta ve sosyal ve ekonomik kalkınma için kullanılmaktadır.

Ancak Birleşmiş Milletler’e (BM) göre 2,2 milyar insan güvenli içme suyu hizmetlerine erişemiyor.

BM ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) su kirliliği ile ilgili aşağıdaki istatistikleri listelemekte:

 • Küresel nüfusun yarısından fazlası güvenli bir şekilde yönetilen temizlik hizmetlerine sahip değil.
 • Su stresi yüksek olan ülkelerde yaklaşık 2 milyar insan yaşıyor, bu da mevcut su miktarının gerekli miktardan daha az olduğu anlamına geliyor.
 • Uzmanlar, 2025 yılına kadar dünya nüfusunun yarısının su sıkıntısı olan bir ortamda yaşayacağını tahmin ediyor.
 • Yaklaşık 785 milyon insan temel içme suyu hizmetlerine sahip değil.
 • 1990’lardan bu yana, su kirliliği Asya, Latin Amerika ve Afrika’daki hemen hemen tüm nehirlerde kötüleşti .

Su Kirliliği Nedenleri:

Su, diğer herhangi bir sıvıdan daha fazla maddeyi çözdüğü için bazen evrensel çözücü olarak adlandırılır . Ancak bu yetenek, suyun kolayca kirlenmeye yatkın olduğu anlamına gelir.

Aşağıda, su kirliliğinin meydana gelebileceği birçok yoldan sadece bazıları verilmiştir.

Kanalizasyon ve atık su

Kullanıldıktan sonra su atık su olur. Atık su, tuvaletlerden, lavabolardan veya duşlardan gelen su gibi evsel olabilir veya ticari, tarımsal veya endüstriyel kullanımdan kaynaklanabilir. Atık su aynı zamanda yağ, gres, yol tuzu, döküntü veya kimyasalları zeminden su yollarına yıkayan yağmur suyunu ifade eder.

BM, atık suyun %80’inin arıtılmadan veya yeniden kullanılmadan ekosisteme geri döndüğünü tahmin ediyor .

2017’de BM, dünya çapında 2 milyar insanın tuvalet veya tuvalet gibi tesislere erişimi olmadığını tespit etti. Örgüt ayrıca 673 milyon insanın açık bir şekilde dışkılama yaptığını keşfetti.

Tarım

Tarım endüstrisi, en büyük tatlı su tüketicilerinden biridir. ABD’de, ülkenin su tüketiminin yaklaşık %80’inden sorumludur. Tarım aynı zamanda ABD’deki nehir ve akarsulardaki ana kirlilik kaynağıdır .

Tarımın su kirliliğine neden olmasının bir yolu yağmur suyudur. Yağmur yağdığında, gübre, hayvan atığı ve böcek ilacı gibi kirleticiler çiftliklerden su yollarına aktarılıyor ve suyu kirletiyor.

Tarımdan kaynaklanan kirleticiler genellikle yüksek miktarda fosfor ve nitrojen içerir ve bu da alg patlamalarının büyümesini teşvik eder. Bu çiçekler , balıkları, deniz kuşlarını ve deniz memelilerini öldüren ve insanlara zarar veren toksinler üretir.

Ek olarak, bu alg patlamaları öldüğünde, algler ayrışırken üretilen bakteriler sudaki oksijeni kullanır. Bu oksijen eksikliği suda balıkların yaşayamayacağı “ölü bölgelere” neden olur.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) , dünya çapında yaklaşık 245.000 kilometre kare ölü bölge olduğunu tahmin ediyor .

Plastikler ve çöp

Her yıl yaklaşık 1,4 milyar ton atık üretiyoruz . Bu yıllık atığın %10’u plastik. Plastiğin yaygın kullanımı nedeniyle uzmanlar, okyanusa her yıl 4,8–12,7 milyon ton atığın girdiğini tahmin ediyor.

Plastik ve çöp suya birçok şekilde girebilir:

 • gemilerden düşen enkaz
 • çöplüklerden denize esen çöpler
 • yiyecek paketleri gibi kullanılmış eşyaları atan insanlardan nehirler yoluyla denize dökülen çöpler
 • çöplerini sahile atan insanlar

Plastik ve çöp suya girdikten sonra deniz yaşamına ve insan sağlığına zarar verebilir. Balıklar, yemek sanarak çöp yiyebilir ve sonunda ölebilir.

Plastik yavaş yavaş parçalandıkça mikroplastikler oluşur. Bunlar, boyutu 5 milimetreden daha küçük olan plastik parçalarıdır. Balıklar bu mikroplastikleri tüketebilir ve bunlar daha sonra insanlar tarafından yenerek sağlığa zarar verebilir.

BM, okyanustaki plastik kalıntıların her yıl bir milyondan fazla deniz kuşunun ölümüne neden olduğunu belirtiyor .Plastik enkaz ayrıca yılda 100.000’den fazla deniz memelisinin ölümünden de sorumlu.

Sıvı yağ

Petrol tankerleri yüklerini döktüğünde petrol kirliliği meydana gelebilir. Bununla birlikte, petrol denize, fabrikalar, çiftlikler ve şehirlerin yanı sıra denizcilik endüstrisi yoluyla da girebilir.

Radyoaktif atık

Radyoaktif atıklar çevrede binlerce yıl dayanabilir ve güvenli bir şekilde imha edilmesi oldukça zor. Uygun olmayan şekilde imha edilirse suya girebilir ve bu da onu insanlar, deniz yaşamı ve çevre için tehlikeli hale getirebilir.

Kırma

Kırma, kayadan petrol veya doğal gaz çıkarma işlemidir. Teknik, kayayı kırmak için yüksek basınçta büyük miktarda su ve kimyasal kullanır. Kırılmanın yarattığı sıvı, yeraltı su kaynaklarını kirletebilecek kirletici maddeler içerir.

Su kirliliği ve insan sağlığı

Mikroplastikleri yutmak

Bir kişi mikroplastikleri içme suyu yoluyla veya kontamine deniz ürünlerini yiyerek alabilir. 2016’da Tokyo Körfezi’nde, bilim adamları mikroplastik tüketimi için 64 hamsiyi inceledi %77’sinin sindirim sistemlerinde mikroplastik vardı.

İnsanlar mikroplastikleri tuz, bira ve diğer yiyecek maddelerinde de keşfettiler.

Çalışmalar, mikroplastiklerin insanlarda oksidatif stres , inflamatuar reaksiyonlar ve metabolik bozukluklara neden olabileceğini gösteriyor . Bununla birlikte, bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kanalizasyonla kirlenmiş su tüketmek

Dünya Sağlık Örgütü, küresel olarak yaklaşık 2 milyar insanın fekal kirleticiler içeren bir içme suyu kaynağı kullandığını belirtiyor . Kirlenmiş su, ishal , kolera, dizanteri, tifo, hepatit A ve çocuk felci gibi hastalıklardan sorumlu olan bakterileri barındırabilir .

Birleşmiş Milletler’e göre her yıl beş yaşın altındaki yaklaşık 297.000 çocuk yetersiz temizlik, kötü hijyen veya güvenli olmayan içme suyuyla bağlantılı hastalıklardan ölüyor.

Kimyasal atık içeren içme suyu

Böcek ilaçları, gübre ve ağır metaller gibi kimyasal kirleticiler, yutulduğunda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

2014 yılında , Flint, Michigan’da yaşayanlar, su kaynaklarının yetersiz test edilmesi ve arıtılması nedeniyle su kirliliği yaşadı. Kirlenmiş su döküntülere, saç dökülmesine ve kaşıntılı cilde neden oldu. Suyu içen çocukların kan dolaşımındaki kurşun seviyeleri iki katına çıktı.

Su yoluyla kimyasal toksinleri yutan bir kişi şu risklerle karşı karşıya olabilir :

 • kanser
 • hormon bozulması
 • değiştirilmiş beyin fonksiyonu
 • bağışıklık ve üreme sistemlerine zarar
 • kardiyovasküler ve böbrek sorunları

Kirlenmiş suda yüzmek de şunları tetikleyebilir:

 • döküntüler
 • pembe göz hastalığı
 • solunum yolu enfeksiyonları
 • hepatit

Su kirliliğiyle mücadele

Su kirliliğini azaltmak isteyen bir kişi şu yollarla yardımcı olabilir:

 • Plastik kullanımını azaltmak ve mümkün olduğunda plastikleri geri dönüştürmek.
 • Ev kimyasallarının uygun şekilde imha edilmesi.
 • Zararlı maddelerin sızmamasını sağlamak için araçlarının bakımına ayak uydurmak.
 • Böcek ilacı kullanmaktan kaçınmak.
 • Köpek atıklarını temizlediğinizden emin olmak.
 • Yiyecek ve içeceklerle ilgili sürdürülebilir seçimler yapmak.
 • Vegan veya vejeteryan olmayı düşünmek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı