Genel

Bilim Adamları Petrol Sızıntısı Temizlemelerini Yeniden Düşünüyor

Mauritius’ta gemi karaya oturması gibi olaylar, hızlı ve etkili çözümlere ihtiyaç duyuyor

Mauritius'un güneydoğu kıyılarında petrol yıkamasını önlemek için topluluk yapımı yüzer saman ve kumaş bariyerleri.

Özel süngerler, manyetik sabun ve otonom robotlar, petrol sızıntılarıyla mücadeleye yönelik son buluş dalgaları arasındadır.

Gibi olaylar Ağustos ayında Mauritius OG Wakashio karaya çevreyi harap ve geçimleri için deniz veya turizm itimat toplulukları tehdit edebilir. Temizlenmesi genellikle aylar veya yıllar alır.

Prof.Dr.Vinayak Dravid ve doktora öğrencisi Vikas Nandwana, mütevazı süngerin okyanuslardaki petrol sızıntılarıyla mücadelenin anahtarı olabileceğine inanıyor.

Dravid, “Fosil yakıtlar hala dolaşımda olduğu sürece, her zaman petrol sızıntıları olacaktır” dedi. “Yağ dökülmelerini çok daha kolay ve daha da önemlisi çevre için çok daha temiz ve daha güvenli hale getirebilecek bir teknoloji yaratmak istedik.”

Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nden Dravid ve Nandwana, okyanus suyunda bulunan petrol sızıntılarını seçici olarak emebilen bir sünger geliştirdiler .

Sünger, manyetik nano yapılardan oluşan bir kaplamaya ve yağı çeken ve suya direnç gösteren karbon bazlı bir yüzeye sahiptir. Yağ moleküllerine bağlanarak yağı sıkıştırarak dışarı atana kadar depolar ve ağırlığının 30 katından fazlasını yağda emebilir.

Ekip, doğal dalgaları taklit etmek için süngeri suya batırılmış bir çalkalayıcıya koydu. Şiddetli çalkalamadan sonra bile, sünger emdiği yağın% 1’inden daha azını tekrar suya bıraktı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı