Genel

Suyunu Ye: 12 Nemlendirici Sağlıklı Meyve ve Sebze

Bu gıdalardaki su günlük ihtiyaçlarınız arasında sayılır ve aynı zamanda besleyicidir.

İnsan vücudunun %55-60’ı sudan oluşur ve uygun sindirim için, organların çalışmasını, eklemlerin yağlanmasını sağlamak ve başka türlü sağlıklı kalmak için günlük olarak taze bir kaynağa ihtiyacı vardır. Ancak ihtiyacınız olan tüm suyu içmek zorunda değilsiniz. Birazını yiyebilirsiniz.Meyve ve sebzelerin tümü su içerir ve çoğu büyük oranda sudur.

Ne kadar suya ihtiyacınız olduğuna dair resmi bir araştırma yok, ancak bağımsız gruplar , ortalama bir yetişkin kadının günde yaklaşık 11.4 bardak, erkeklerin ise 15.6 bardak su tüketmesi gerektiğini söylüyor .

Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’na göre, meyve ve sebzelerin kan basıncını düşürebileceğini, kalp krizi, felç ve bazı kanser türleri riskini azaltabileceğini ve daha sağlıklı kilo verebileceğini göstermiştir .

(Bu arada, meyveler bazen yüksek doğal şeker içeriği nedeniyle kötü bir şöhrete sahiptir , ancak Harvard araştırmacıları, ilave işlenmiş şeker yüklü yiyeceklerin aksine, meyvenin sizin için iyi olduğunu söylüyor. Tatlı su veya şeker çubuğunun aksine, lif meyvede, doğal şekerin kan dolaşımınıza salınmasını yavaşlatır ve özellikle şeker hastalığı olan kişiler için kötü olabilecek bir şeker artışını önler.)

Dolmalık biber : C vitamini, ayrıca biraz potasyum, demir ve kalsiyum bakımından yüksektir.

Lahana : Yüksek C vitamini, iyi kalsiyum kaynağı ve biraz demir.

Kavun : A ve C vitaminleri bakımından zengindir, iyi folat kaynağı, ayrıca biraz kalsiyum ve demir.

Karnabahar : Yüksek C vitamini, iyi bir folat kaynağı, ayrıca biraz kalsiyum ve demir.

Salatalık : İyi bir C vitamini kaynağı, ayrıca biraz A vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum ve K vitamini.

Kereviz : A ve C vitaminlerinin yanı sıra biraz kalsiyum, demir ve K vitamini için iyi bir kaynaktır.

Marul : Mütevazı miktarda A ve C vitaminlerinin yanı sıra biraz kalsiyum, demir, potasyum, çinko ve K vitamini (yaprak marul da iyi bir folat kaynağıdır).

Ispanak : Yüksek demir, folat ve A ve C vitaminleri, iyi bir magnezyum kaynağı, ayrıca biraz kalsiyum, demir potasyum ve K vitamini.

Çilek : Folat ve C vitamini ve antioksidanların yanı sıra biraz potasyum, demir ve manganez bakımından yüksektir.

Domates : Yüksek A ve C vitaminleri, iyi bir potasyum kaynağı, ayrıca biraz demir, folat, K vitamini ve antioksidan likopen.

Karpuz : A ve C vitaminleri ve antioksidanların yanı sıra bazı potasyum, çinko, bakır ve B vitaminleri bakımından yüksektir.

Kabak : C vitamini, ayrıca biraz kalsiyum, demir, manganez, magnezyum ve A ve K vitaminleri bakımından yüksektir.

Kayda değer: Brokoli , havuç , greyfurt, lahana, portakal ve şeftali yukarıdaki listede yok, ancak %80’in üzerinde su içeriğine sahipler.

“Ne istersen onu ye. Sadece çeşitli yemeyi dene. “

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı