Genel

Bahreyn, Fosil Yakıtlardan Atıkların Temizlenmesine Yardımcı Olmak İçin Yeşil İklim Fonu’na Başvurdu

Petrol zengini krallık, su kıtlığına karşı korunmak için paraya ihtiyaç olduğunu söylüyor, ancak talep, kamu fonunun uygunluğuyla ilgili güçlü eleştirilere ve korkuya yol açıyor

Bir adam Bahreyn, Sakhir'deki çöl petrol sahasında bir deveye biniyor
Bahreyn’in başvurusunu eleştirenler, Ulusal Petrol ve Gaz Kurumu’nun kendi kirli sularını temizlemek için ödeme yapması gerektiğini söylüyor.

Dünyanın en petrol zengini ülkelerinden biri olan Bahreyn, Ulusal Petrol ve Gaz Kurumu için uluslararası Yeşil İklim Fonu’na 9,8 milyon dolarlık başvuruda bulunarak, yoksul ülkeler için vergi mükelleflerinin finanse ettiği yardımın amaçlanan hedeflerine ulaşıp ulaşmadığı konusunda soruları gündeme getirdi.

Krallık istedi finansman iklimin bir sonucu olarak dünya genelinde kötü artacağına bir sorun – su koruma çalışmaları için gelecekte su kıtlığı karşı korumak için gerekli olduğunu söylüyor milli petrol ve gaz şirketi tarafından gerçekleştirilecek değişiklik.

BM’nin Yeşil İklim Fonu (GCF), vergi mükellef fonlarını ABD, İngiltere, diğer AB üye ülkeleri ve diğerleri de dahil olmak üzere zengin ülkelerden, aksi takdirde ısınmaya uyum sağlamak için düşük emisyon teknolojisine ve altyapıya yatırım yapmakta zorlanacak gelişmekte olan ülkelere yönlendirir.  Şu ana kadar Birleşik Krallık’tan 1 milyar dolar dahil olmak üzere yaklaşık 10 milyar dolar taahhüt edildi .

Bununla birlikte, Bahreyn’in önerisi ağır eleştiriler için geldi ve uzmanlar, diğer petrol zengini ülkeleri, iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlama kisvesi altında fosil yakıt endüstrilerine fayda sağlayacak öneriler sunmaya teşvik edeceğinden endişe ediyorlar. GCF finansmanı için çok az koruma olduğundan endişeleniyorlar.

Bir çevre STK’sı olan Germanwatch’ın uluslararası iklim politikası ekip lideri Lutz Weischer şunları söyledi: “GCF’ye, kömür, petrolden uzaklaşan düşük karbonlu ve iklime dirençli kalkınma yollarına (yani) gaz. Bir ülkenin su tedariğini devam eden petrol ve gaz üretimine bağımlı hale getirecek bir proje açıkça talimatla uyumlu değil. “

Yardım kuruluşu Christian Aid’in uluslararası iklim lideri Mohamed Adow, GCF’den bir fosil yakıt şirketine para aktarmanın “sapkın” olacağını ekledi. “Tabii ki petrol şirketleri kendi kirli sularını temizlemeli mi?”

Bağımsız bir teknik değerlendirme birkaç kusur buldu ve hatta sızan boruları tamir etmenin Bahreyn’in su kaynağını daha esnek hale getirmenin daha verimli bir yolu olabileceğini öne sürdü.

Çeşitli ülkelerden gelen bir dizi öneriyi değerlendirecek olan GCF kurulundan, Perşembe sabahı en kısa sürede başvuruyu onaylaması istenecek. Gözlemcilere göre, bunu yapıp yapmadığı, fonun uygunluğunun ve yönetiminin önemli bir testi olacak.

Adow şunları söyledi: “Bu finansman yalnızca GCF’ye olan güveni baltalamakla kalmaz, aynı zamanda fonun kaynaklarından sızmak isteyen fosil yakıt şirketlerini içeren diğer teklifler için de kötü bir emsal teşkil eder.”

Climate Action Network International’ın yönetici direktörü Wael Hamidan şunları söyledi: “Fosil yakıt şirketlerini desteklemek için iklim eylemini hedefleyen kamu parasından yararlanma fikri saçma ve en iyi ihtimalle yanlış yönlendirilmiş. Fosil yakıt şirketlerine yardım etmenin tek haklı nedeni, acil bir mesele olarak % 100 yenilenebilir enerjiye tamamen geçiş yapmak olmalıdır ve bu bile bu şirketlerin muazzam kârlarıyla finanse edilebilir. “

Bir GCF sözcüsü Guardian’a şunları söyledi: “Bu, GCF kurulu tarafından bu hafta dikkate alınacak 20 proje teklifinden biridir. Proje herhangi bir fosil yakıt operasyonunu finanse etmeyecek, ancak iklim değişikliğinden kaynaklanan su kıtlığını hedefliyor. Kar getirici faaliyetler için hiçbir proje fonu kullanılmayacak ve sadece düşük gelirli haneler ve kamu binalarına (camiler, okullar) su tasarrufu cihazları ve gri su geri dönüşüm sistemleri sağlanacaktır. Teklif bize proje ortaklarımızdan biri olan (Akredite Kuruluşlar) BM Çevre tarafından getirildi. Belirli koşullara tabi olarak Teknik Danışma Panelimiz tarafından onaylanması önerilmiştir. “

GCF, görevinin gelişmekte olan ülkeleri Paris anlaşmasını desteklemek için düşük emisyon ve iklime dirençli yollara geçişlerinde desteklemek olduğunu söyledi. “Proje teklifleri, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri eşit şekilde temsil eden 24 üyesi arasında fikir birliği ile kararlar alan GCF kurulu tarafından onaylanmalıdır. Yönetim kuruluna gelen tüm proje teklifleri, bağımsız teknik danışma panelimiz tarafından değerlendirmeye tabi tutulur ”dedi.

Bahreyn çevre konseyi sözcüsü şunları söyledi: “Bahreyn’in Yeşil İklim Fonu’na başvurusu, krallığın tatlı su arzına yönelik küresel iklim değişikliğinin yarattığı ciddi tehdidi ele almakla ilgili. Yükselen sıcaklıkların ve artan tuz girişinin etkisinin, kısa vadede Bahreyn’in tatlı su kaynaklarını yılda 50 ila 100 milyon metreküp su azaltması, küresel ortalamanın çok üzerinde olması ve krallığın su güvenliği için benzersiz bir risk oluşturması bekleniyor.

“Paris anlaşmasının imzacısı olarak krallık, yeni bir ulusal su stratejisinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere, iklim değişikliğinin etkilerine karşı koymak için çoktan önemli adımlar attı. Şimdi bu kritik müdahaleleri desteklemeye yardımcı olması için GCF’den yardım istiyoruz. “

Eleştiri, icra müdürünün istifası ve yaz boyunca önemli bir kurul toplantısının çökmesi de dahil olmak üzere yönetim dramalarıyla mücadele eden, güç durumdaki GCF için yeni bir baş ağrısıdır. Yönetim kurulundaki zengin ve yoksul ülkeler, fon toplamak için yeni süreçlerin çerçevelenmesi konusunda bölünmüş durumdalar ve bağışçılar, süreçlerinin yavaşlığından duydukları özel hayal kırıklığını dile getirdiler.

Önceki finansman turları , megadamlar için önerilen finansmanla ilgili tartışmalar da dahil olmak üzere eleştirilere de yol açtı .

GCF, BM iklim müzakereleri kapsamında, zengin ülke hükümetlerinin 2009’da Kopenhag’da kabul edilen ve ardından 2015 Paris anlaşması uyarınca, gelişmekte olan ülkelere finansman sağlamak için yükümlülüklerini yerine getirebilecekleri bir kanal sağlamak için kuruldu. AB üye devletlerinden gelen yaklaşık 5 milyar doları da içeren vergi mükellefi fonlarının, yoksul ülkelerin sera gazı emisyonlarını azaltmalarına ve iklim değişikliğinin etkileriyle başa çıkmalarına yardımcı olması bekleniyor.

ABD, GCF’ye 3 milyar dolar taahhüt etti ve Barack Obama’nın başkanlığı altında 1 milyar dolar verdi, ancak Donald Trump’ın taahhüdün geri kalanını yerine getirme olasılığı düşük görülüyor. ABD’yi Paris anlaşmasından çekme sürecini başlattı.

Bahreyn vakası, özel yatırımcıların ve hükümetlerin sera gazı emisyonlarını azaltmak ve ısınan bir iklimle başa çıkmak için gereken esnek altyapıyı geliştirmek için projeler ve teknolojiler için fon seferber ettikleri karanlık iklim finansmanı dünyasına ışık tutuyor.

2009’da Kopenhag’da verilen ve Paris’te yenilenen vaatlere göre, yoksulların emisyonları azaltmalarına ve iklim değişikliğinin etkileriyle başa çıkmalarına yardımcı olmak için 2020’ye kadar her yıl zenginlerden fakir ülkelere en az 100 milyar dolar akması bekleniyor. Bunun büyük bir kısmının vergi mükellefi fonlarından ziyade özel sektörden gelmesi muhtemeldir ancak özel sektördeki tüm bu tür fonların kaynakları ve alıcılarının hesaba katılması zordur.

GCF’nin, bağışçı ülke hedefleri doğrultusunda alıcılara finansmanı verimli bir şekilde yönetebilecek bir dizi kural ve bürokrasi sağlayarak gelişmiş ülkelerin hükümetlerine yardımcı olması gerekiyordu. Ancak sorunları, kamu tarafından finanse edilen iklim finansmanının geleceği konusunda büyük sorular bırakıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı