Genel

Yatmadan Önce Su İçmek Sağlıklı Mı?

Vücudunuzun işlevini yerine getirebilmesi için gün boyunca su içmelisiniz. Gün boyunca ve uyurken, nefes almaktan, terlemekten ve sindirim sisteminden boşaltımla su kaybedersiniz .

Bazı insanlar yatmadan önce bir bardak su içiyor ve gece boyu hidrasyona uğruyorlar. Ancak araştırmacılar, yatmadan önce su içmenin sağlıklı olup olmadığını sorguluyor.

Su ve kesintiye uğramış uyku döngüsü

Yatmadan önce su içmek , geceleri idrara çıkmanız gereken süreyi sıklaştırabilir.

Geceleri idrar çıkışınız azalır ve kesintisiz altı ila sekiz saat uyumanıza izin verir. Yatmadan önce bir veya iki bardak su içmek bu döngüyü değiştirebilir.

Uyku yoksunluğu , kalp sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir. Uyku eksikliği, kişiyi aşağıdaki şekillerde etkileyebilir;

  • yüksek tansiyon
  • yüksek kolesterol seviyeleri
  • kilo almak

Ulusal Uyku Vakfı’na göre , 45 yaş ve üzeri insanlarda uyku döngüsü bozulduğu takdirde kalp krizi ve inme riski artıyor!

Yaş, uyku ve idrar döngünüzde de rol oynayabilir. Yaşlandıkça, aşırı aktif bir mesane geliştirme olasılığınız artar . Bu, bunama nedeniyle bilişsel işlevin azalması veya beyninizin mesanenize sinyalleri iletmesini zorlaştıracak bir felç gibi idrar kesesi işlevini etkileyebilecek tıbbi durumlarla ilgili olabilir . Diabetes mellitus ve iyi huylu prostat hipertrofisi de mesane fonksiyonunuzu etkileyebilir.

Yatmadan önce su içmenin 2 faydası

1. İyileştirilmiş ruh hali

2014’teki bir araştırmaya göre susuzluk ruh halinizi olumsuz etkileyebilir ve bu da genel uyku-uyanma döngünüzü etkileyebilir.

Çalışma, toplam 52 yüksek (22) ve düşük (30) sıvı hacmi alan deneği inceledi. Normalde çok su içen insanlar o kadar sakin değillerdi ve normalde içtikleri kadar su içemediklerinde o kadar fazla olumlu duygu hissetmiyorlardı.

Sıvı alımı düşük olanlar, su alımlarını artırdıklarında olumlu duygu, memnuniyet ve sakinlikte artış gösterdi.

2. Doğal temizleyici

İçme suyu özellikle sıcak veya ılık su vücudu detoks etmenin ve sindirimi iyileştirmenin doğal bir yoludur.

Ilık su kan dolaşımını artırır, vücudunuzun atıkları parçalamasına yardımcı olur ve ter çıkışını artırır. Terleme , gece boyunca bir miktar sıvı kaybetmenize neden olur, ancak aynı zamanda fazla tuzları veya toksinleri giderir ve cilt hücrelerini temizler.

Yatmadan önce ılık su içmek gece boyunca nemli kalmanızı sağlar ve vücudun istenmeyen toksinlerden kurtulmasına yardımcı olabilir. Ayrıca midede ağrı veya krampları gidermeye de yardımcı olabilir.

Sade su çok yumuşaksa veya soğuk algınlığını yenmeye çalışıyorsanız, yatmadan önce suya limon eklemeyi düşünün . Bu, suya ilginç bir tat verebilir ve limon ayrıca enfeksiyonla savaşırken bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek ek bir fayda olan C vitamini içerir.

Su içmek için en uygun zaman ne zaman?

Yatmadan önce su içmenin birçok faydası vardır, ancak yatma vaktine çok yakın su içmek uyku döngünüzü kesintiye uğratabilir ve kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir .

Susuz kalmamak ve gece aşırı su alımını önlemek için gün boyunca yeterince su içmelisiniz . Dehidrasyonun bir işareti koyu renkli idrardır. Yeterince su içiyorsanız, idrarınız açık sarı renkte olmalıdır.

Günde sekiz bardak su içmek yararlı bir hedeftir, ancak bu sayı bir kişiden diğerine değişebilir. Aktivite seviyenize, hava durumuna veya hamile olup olmadığınıza bağlı olarak daha fazla su içmeniz gerekebilir.

Susuz kalmamak için yapılabilecekler şu şekilde;

  • Ağır bir su yüzdesi içerdikleri için sebze ve meyve alımınızı artırmak
  • her öğünde bir bardak su içmek
  • egzersiz öncesi ve sonrası su içmek
  • açken su içmek, çünkü bazen susuzluk açlıkla karıştırılır
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı