Genel

Bilim Adamları, Deniz ve Tatlı su Mikroalglerinin Genomik Farklılıklarını Ortaya Çıkarıyor

NYU Abu Dhabi (NYUAD) Biyoloji Doçenti Kourosh Salehi-Ashtiani ve NYUAD Kıdemli Araştırma Bilimcisi David Nelson, yeni bir çalışmada, 11 farklı filumdan çeşitli yerlere ve iklimlere kadar 107 mikroalg türünü başarılı bir şekilde kültürlediklerini ve sıraladıklarını bildirdi. tuzlu su ve tatlı su mikroalglerinde genomik farklılıklar. Araştırmacılar ayrıca, bu alg genomlarının yaygın viral kaynaklı gen içeriği gösterdiğini keşfettiler.

Büyük ölçekli genom dizilimi başlıklı makalede , Cell Host & Microbe dergisinde yayınlanan, mikroalgal evrimdeki virüslerin itici güçlerini ortaya koymaktadır.Araştırmacılar, çok çeşitli evrimsel gruplardan 107 farklı mikroalg türünün tüm genom dizilimini sunuyor. Bu yeni dizilenmiş alg genomlarına ek olarak, daha geniş bir habitat çeşitliliğinden, özellikle tuzlu su (deniz) ve tatlı sulardan gelen mikroalgler arasındaki genomik farklılıkları araştırmak için Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’nden (NCBI) mikroalgal genomları dahil edildi. Genomların karşılaştırılması, tatlı su ve deniz türlerinin nükleer ve hücresel zarlarında temel farklılıklara sahip olduğu sonucuna götürdü. Ek olarak, deniz türleri, genomlarında önemli ölçüde daha fazla viral kökenli gen içeriyordu.

Kağıt, organizmaların tuzlu suyla nasıl başa çıktığını daha iyi anlamak için deniz ve tatlı su alglerindeki farklılıkları açıklamaktadır. Bu sonuçlar, yerel ve bölgesel gıda güvenliği açısından tuzlu suda büyümeye uyarlanmış bitki türlerini geliştirmeye yönelik gelecekteki biyomühendislik çabalarına rehberlik edebilir. Deniz yosunu türlerinde viral ailelerin keşfi, geçmişte muhtemelen viral enfeksiyonlar nedeniyle birçok genin virüsler ve algler arasında paylaşıldığını ve habitatlara özgü zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için algler tarafından tutulduğunu gösteriyor. Bu bulgular, virüslerin enfekte ettikleri organizmaların evrimine yapabilecekleri olumlu katkılar hakkında yeni perspektifler sağlar.

Salehi-Ashtiani, “Esas olarak membran ve viral proteinleri içeren genlerin, farklı soylardan deniz mikroalgleri arasında paylaşıldığının keşfi, bunların tuzlu bir ortamda membran bütünlüğünün korunması için önemini göstermektedir” dedi. “Bu yepyeni genomik bilgi, suyun yüksek tuzluluk oranına sahip olduğu bölgelerde biyo-salin tarımının gelişimine rehberlik edebilir.”

Nelson, “Son araştırmalar, virüslerin sıklıkla konakçı genleri edindiğini göstermiştir. Burada, tersinin alg evrimi boyunca tekrar tekrar meydana geldiğini gösteriyoruz. Virüsler, çeşitli soylara yaygın gen bağışı yoluyla mikroalgal evrimde önemli bir itici güç gibi görünüyor” dedi.

Salehi-Ashtiani ve Nelson, mikroalg türlerinin genomik dizilişinden elde edilen keşiflerin, gelecekteki potansiyel halk sağlığı krizlerini öngörmek için virüslerin çevresel kaynaklarının daha ciddi bir şekilde ele alınması ve değerlendirilmesi gerektiğini gösterdiğine dikkat çekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı