BilimGenelHidrobiyoloji

“Itokawa”dan Gelen Örneklerde Su Bulundu

Itokawa asteroidinden Hayabusa uzay aracı vasıtasıyla 2010 yılında getirilen örnekler ile yapılan incelemeler, Dünya’ nın sahip olduğu sıvının önemli bir kısmının böyle cisimlerden gelmiş olabileceğine işaret ediyor.

Japonya Uzay Ajansı JAXA’nın Hayabusa uçuşu, Dünya’ya 2010’da döndü. Hayabusa, görev sırasında aldığı görüntüler ve topladığı verilerin yanı sıra, asıl hedefi olan Itokawa asteoridinden küçük parçalar getirmeyi de başarmıştı. Hayli değerli olan bu parçacıklar, dünyanın her yanından araştırmacılar tarafından incelendi.

Itokawa örneklerini tahlil eden ekiplerden sadece biri olan Arizona Eyalet Üniversitesi bilimcileri tarafından, örneklerde şaşırtıcı ölçüde fazla su bulunduğunu saptandı. Bu buluş, dünyanın engin okyanuslarının kaynağı konusundaki tartışmaları göz önüne getirdi. Yeryüzündeki su, başka gök cisimleriyle mi buraya ulaştı? Dünyanın suyunun kökeninde, dünyaya düşen gök cisimlerinin de payı olabileceği düşüncesi uzun süredir konuşuluyordu zaten ancak elde böyle bir gök cisminden gelen çok az örnek olduğundan, tartışmalarda ilerleme sağlanamıyordu.

Ekipten Ziliang Jin ve Maitrayee BoseHayabusa‘nın getirdiği örneklerden sadece beş küçük kırıntı aldı. Elde ettikleri bulgular onları şaşırttı. Itokawa‘nın tanecikleri su bakımından zengindi ve dünya üzerindeki suyunkine iyi uyuyordu. Bu bulgular 1 Mayıs 2019 tarihinden Science Advances dergisinde yayımlandı.

Itokawa’dan gelen örneklerden bir parça. Telif: ESA

Itokawa ve onun gibi kayaların, Dünya’nın sularının yarısından sorumlu olabileceği kanısına varıldı. Dünyamızın Şuanki suyun yarısı kadarını çevresindeki maddelerden edinmiş olabileceği de söz konusu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı