Genel

Sanayide Suyun Yeri

Dünyada tatlı suyun %71’i tarım %18 sanayi ve %11 evsel kullanımda kullanılır. Türkiye’nin tatlı su tüketiminin %73’i tarım sektöründe, %11’i sanayide, %16’i evsel kullanımda geçekleşiyor

Geçmişten bugüne toplumlar, bulundukları yerin iklim ve coğrafya şartlarına göre Suyu depolamayı, sevk etmeyi, filtrelemeyi başarmışlardır. Zamanla nüfusun artması, teknolojinin ilerlemesi, sanayileşmenin artması ile suyun önemi daha da artmaktadır.

Suyun endüstriyel amaçla kullanımı, içmek için ihtiyaç duyulan SU miktarından kat kat fazladır. su sanayide en önemli üretim faktörüdür. Endüstriyel işletmelerde; su genel ihtiyaç kullanımları yanında proseslerde, soğutmada ve ürünün içerisinde kullanılmaktadır. Aşağıdaki tabloda ürün üretiminde gereken su miktarları belirtilmiştir:

ÜRETİM İÇİNGEREKEN SU MİKTARI
2 dilim ekmek üretimi 1,5 ton
1 kg buğday işlenmesi1 ton
1 tişört üretimi2,7 ton
1 A4 kağıt üretimi10 litre
otomobil üretimi300-400 ton
1 ton çelik üretimi240 ton
1 varil ham petrol rafine edilmesi7 ton
1 kg kumaş(baskılı, boyalı) üretimi200 litre
1 kg deri tabaklanması130 litre

Tablodan anlayacağımız gibi üretim için gereken su miktarları, doğal servetimiz olan suyun korunumu için tedbir alınması gerekilen boyutlardadır. Proseslerde kullanılan suyun, akıllıca ve verimli kullanımı su tasarrufu sağlanacağı gibi ürün başına düşen su miktarını da azaltacak ve üretim maliyetlerini düşürecektir. Bu noktada, üretim için gerekli olan temiz suyun arıtılarak kullanılması ve çevreye boşaltılan atık suyun da arıtılarak doğaya geri atılması veya geri kullanılması önemini arttırmıştır.

  • Gelir düzeyi yüksek ülkelerde tarımsal su kullanımının yerini sanayi sektörü alır. Dünya nüfusunun önemli bir kısmı için, büyüyen ekonomi ve yükselen yaşam kalitesi endüstriyel ürünlere daha kolay ulaşım ile yakından ilgilidir. Bu anlamda modern toplumun dayanağı haline gelen endüstriyel üretim süreçleri içinde su en önemli girdi konumundadır. Dünya ülkelerinde ortalama %18 düzeyinde olan endüstriyel su ihtiyacı, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde %10 seviyesindedir. Gelişmiş ülkelerde ise ortalama endüstriyel su ihtiyacı %60’lara ulaşır. Almanya ve Finlandiya gibi ülkelerde sanayinin su kullanımı %80’lerin üzerindedir.
  • Sanayi de tatlı su en yoğun elektrik enerjisi üretiminde kullanılır. Sanayi’nin %20’lik su kullanımının %57-69’u hidroelektrik santralleri ve nükleer enerji santrallerindeki enerji üretimi için, %30-40’ı üretim sürecinde, %0.5-3’ü termal enerji üretiminde kullanılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı