Genel

Antarktika’dan Dev Bir Buzdağını Kaçırmak Cape Town’daki Su Krizini Çözebilir mi?

Güney Afrika’nın Cape Town’ı tatlı suya çok ihtiyaç duyuyor ve hırslı bir doğaseverin alışılmadık bir çözümü var: Antarktika’dan bir buzdağı kaçırmak, Cape Town’a sürüklemek için tankerler ve römorkörler kullanmak ve susuz şehri sulamak için eriyen suyu kullanmak.

Böyle bir plan uygulanabilir mi? Buzbilimciler: ”Bir yanda 125 milyon tonluk bir buzdağı, Cape Town’ın yıllık su ihtiyacının % 20’sini karşılayabileceği gerçeği var. Öte yanda ise, böylesine korkunç bir buzdağını hareket ettirmek pahalı ve tehlikeli olabilir, özellikle buzdağı beklenmedik bir şekilde ters dönerse, yolda çatlar veya çökerse.” dedi.

Colorado Boulder Üniversitesi Yer Bilimi ve Gözlem Merkezi’nde kıdemli araştırma bilimcisi olan Ted Scambos, “Büyük sorunlardan biri buzdağının ilerledikçe erimeye başlayacak olması” dedi. Buzdağı soygununa karışmamış olan Scambos, “Buzdağının ısınmaya başladığında kırılması önlenebilir, fakat oldukça zor.” dedi.

Buna Değer Mi ?

İşin zorluğu ürkütücü ama Scambos, “Buzdağının hareket ettirebileceğini düşünüyorum” dedi. ”Okyanus akıntıları kısmen de olsa çalışmacıların lehine”

Prof. Pfeffer ise Live Science’a: “Bunu nasıl yaparlarsa yapsınlar, çok pahalı olacak” dedi. “Paraları olduğu sürece muhtemelen bunu yapabilirler. Ekonomik açıdan, acil durumlar haricinde muhtemelen o kadar da iyi bir fikir değil.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı