GenelHidrobiyoloji

Tatlı Su Alginde Saptanan Bazı Genler

Uluslararası bir araştırma ekibi, kara bitkilerinin yakın akrabası olan bir tatlı su alginin genini çözümledi: Chara braunii.

Bu türün genomunu çok sayıda kara bitkisinin genomu ile karşılaştıran ekip, kara bitkileri ile C. braunii alginin ortak atalarında bulunan çok sayıda önemli geni belirledi.

Araştırma sonuçları Cell dergisinin 12 Temmuz 2018 tarihli sayısında yayımlandı.

“Sonunda kara bitkilerinin yakın akrabası olan bir algin genomuna sahip olmak harika. Bu bilgi, kara bitkilerinin hangi işlevlerinin gerçekten yeni olduğunu anlamamıza yardım edecek,” 

bitki evrimi uzmanı Prof. Charles Delwiche

 “Elimizdeki veriler, eskiden karasal bitkiler için tipik olduğu sanılan çok sayıda genin, bu algde zaten mevcut olduğunu gösteriyor. Bunun anlamı, kara bitkileri büyürken gerçekleşen bazı önemli süreçlerin, sanılandan çok daha eski oldukları demek oluyor. Aslında bakarsanız, bu özelliklerin bazıları kara bitkileri ortada bile yokken evrilmiş,” 

Ekip lideri Prof. Stefan Rensing

diye açıklanıyor.

C. braunii bitki hormonu etilenin varlığını algılamak için gereken tüm genlere sahip.

Bu beceri, etilenin çok sayıda rolünün olduğu (tohum oluşumunun tetiklenmesi ve meyvenin olgunlaşma zamanının sinyallenmesi gibi) tüm kara bitkilerinde bulunuyor aslında.

“Etilenin bitkilerde oynadığı çok sayıda rol düşünülürse, etilen sinyalleme yolağının ne zaman ortaya çıktığını bilmek istiyoruz. Çünkü Chara braunii alginin etilen sinyallemesi için gereken tüm özelleşmiş genlere sahip olduğunu bulduk; bu da bu becerinin Chara‘dan da eski olduğu demek oluyor,” 

Prof. Caren Chang

Her ne kadar Chara etilene yanıt verse de, bilimciler aynı zamanda Chara‘nın hormonu üretmek için gereken kilit adımlarına sahip olmadığını buldu.

Chang’ın laboratuvarı şu anda çeşitli bitkilerdeki eksik etilen üretim yolağının işlevini ve evrimini araştırıyor. Chara braunii alginin kara bitkileri ile paylaştığı başka bazı şeyler ise yumurta ve sperm hücreleri, uçtan büyüme ve hücre duvarının oluşumunda önem taşıyan bazı hücresel yapılar

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı