Genel

Amazon Halkı Çevre Felaketinin Ardından Su Depolarına Yöneliyor

Program temiz su sağlar ve yerli gruplar arasında güveni güçlendirmeye yardımcı olur

Bir Waorani çocuğu, meyveyi bir tanktan suyla yıkar
Bir Waorani çocuğunun meyveyi bir tanktan yıkaması.

Romelia Mendúa alüminyum kaselerde servis edilen muzlu içecekleri dağıtıyordu. Konuklar bir hamakta ve çıplak ahşap zeminde oturdular. Pencerenin ötesinde Ekvador’un kuzeydoğusundaki Amazon’un yemyeşil bitki örtüsü vardı.

İçeceğin adı Chocula , plantainlerin suya karıştırılmasıyla yapılır ve Amazon’da yaygın bir ferahlıktır. Ancak, Maya’nın choculasındaki su sıradan bir su değildi. Mutfağında, yağmuru toplayıp filtreleyen iki tanka bağlı bir musluktan geldi.

Yerli bir Kofan olan Mendúa “Tanklar üç yıl önce kuruldu” dedi. “Bunları her gün içmek, yemek pişirmek, tencere ve tavaları yıkamak için kullanıyorum.”

Ekvador, Kolombiya ve Peru Amazonlarında 5 milyon dönümlük bir alana yayılan yaklaşık 80 köyde 6.000’den fazla insan şimdi benzer tanklara sahip. Bölge, Secoya, Siona ve Waorani yerli halklarının atalarının topraklarının yanı sıra Kofan’ı da içerir.

Emergildo Criollo
Bir Kofan lideri ve Ceibo Alliance üyesi olan Emergildo Criollo.

Bir başka Baborei sakini olan Lasteña Criollo, babasının 1970’lerde Aguarico’daki ilk büyük sızıntıyı hatırladığını söyledi. “Balık yağ kokuyordu” dedi. Biz yine de yedik. Yanlış olduğunu biliyorduk. Çeşitli insanlar hastalandı. ” Lasteña ve ailesi artık nehirden içmiyor.

Tankların Baborei’deki ve diğer yerlerdeki kurulumu, yerlilere temiz su sağlamayı amaçlayan çeşitli gruplar arasındaki bir işbirliği olan ClearWater projesi tarafından denetleniyor. Kofan ve diğerleri, bütçeleri yönetmek ve tankları kendileri kurmak ve bakımını yapmak için eğitildi.

José Criollo “Oğlum Ermel eğitim alan ilk kişilerden biriydi” dedi. “Diğer oğlum Ignacio tankların başka topluluklara kurulmasına yardım etti.”

Bu yaklaşım, farklı yerli halklar arasında işbirliği ve güvenin gelişmesine yardımcı oldu. Bunun dışında Kofan, Secoya, Siona ve Waorani’den oluşan ve STK Amazon Frontlines ile ortaklık yapan kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Ceibo Alliance ortaya çıktı.

Secoya çalışanı ve Ceibo yöneticisi Hernán Payaguaye, “Kendimizi organize etmenin ve savaşmanın daha iyi bir yolunu aramalıydık” dedi. “Birlikte çalışmak bizi daha güçlü kılıyor.”

Yıllar geçtikçe tanklardaki teknoloji gelişti. Çoğu durumda, yağmur suyu çatıdaki oluk ağızlarından suyu temizleyen dört katmanlı biyo-kum filtreli 300 galonluk bir tanka ve ardından kullanılmak üzere depolandığı ikinci bir 300 galon tanka akar. Filtre bakterileri yok eder, mikropları öldürür, gelen diğer organik maddeleri parçalar ve toksik metaller ve yağ kirliliği dahil kirletici maddeleri hapseder.

Su tankı
İnsanlar su depolarındaki suyu içmek, yemek pişirmek ve yıkamak için kullanıyor.

ClearWater’ın kurucusu Mitch Anderson “Geleneksel içme suyu kaynakları zehirlendiğinde, en iyi, en yaratıcı alternatif yağmur ormanlarının yağmurunu yakalamak ve filtrelemek” dedi.

Anderson, tanklar fikrinin, yerel halkın yararına neredeyse yirmi yıllık yasal işlemin başarısızlığından kaynaklanan öfke ve hayal kırıklığından kaynaklandığını söyledi. Bir ABD mahkemesinin Ekvador’da 1993 yılında Texaco aleyhine açılan bir toplu dava davasının görülmesi gerektiğine karar vermesinin ardından, 2001 yılında Texaco’yu satın alan Chevron aleyhine dava etkili bir şekilde yeniden açıldı.

2011’de bir Ekvador mahkemesi şirketin 9 milyar ABD dolarından fazla ödemesi gerektiğine karar verdi, ancak ülkedeki herhangi bir çevre kirliliğinden sorumlu olduğunu reddeden Chevron temyiz etti. 2018’de Lahey’deki daimi tahkim mahkemesi tarafından yönetilen bir mahkeme, 2011 kararının bir kısmının dolandırıcılık, rüşvet ve yolsuzluk yoluyla elde edildiğine ve Ekvador’da veya dünyanın herhangi bir yerinde uygulanmaması gerektiğine karar verdi.

Anderson “Etkilenen topluluklar için çok az doğrudan sonuç veren adalet talep etmekten yirmi yıl sonra, insanlar” Adaleti kendimiz inşa edebiliriz “dedi. “İlk adım, tüm ailelerin temiz suya sahip olmasını sağlamaktı.”

2011 yılında Anderson, ClearWater’ın proje yöneticisi olan Emergildo Criollo ile birlikte petrol operasyonlarından etkilenen düzinelerce yerli köyü ziyaret etti. Criollo “Onlara ‘En çok neye ihtiyacınız var ?’ Diye sorduk. Cevap: temiz su.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı