ÇevreSu Arıtma Gündem Haberleri

Bir kova Su, Kuzey Kutbu’ndaki İklim Değişikliğinin Deniz Yaşamı Üzerindeki Etkilerini Ortaya Çıkarabilir

İklim değişiklikleri birçok önemli soruyu beraberinde getiriyor. Hayvanları ve bitkileri nasıl etkilediği önemli değil: Uyum sağlıyorlar mı, yavaş yavaş farklı alanlara mı göç ediyorlar yoksa nesli mi tükeniyorlar? Ve insan faaliyetlerinin oynadığı rol nedir? Bu, en azından Grönland ve iklim değişikliklerinin en büyük etkilerini görmesi beklenen Artic’in geri kalanı için geçerli değil.

GLOBE’den Morten Tange Olsen, deniz memelileri doçenti ve çalışmanın kışkırtıcısı, “Kuzey Kutbu’ndaki deniz türleri ve ekosistemler hakkında şaşırtıcı derecede az şey biliyoruz, çünkü bu alandaki saha çalışması yapmak ve biyoçeşitliliği izlemek genellikle maliyetli ve zor” diyor. Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesi Enstitüsü, Kopenhag Üniversitesi.

Bu soruları yanıtlamak için Kopenhag Üniversitesi, Aarhus Üniversitesi ve Grönland Doğal Kaynaklar Enstitüsü’nden araştırmacılar, yerel avcılar ve balıkçıların yardımıyla Batı Grönland’da su örnekleri topladılar. Yöntemleri basit: Küçük bir tekneyle denize çıkın ve şişelerde su toplayın. Ancak içerik çok daha karmaşıktır. Deniz suyu içeren şişeler, iklim değişikliklerinin ve insan faaliyetlerinin biyoçeşitliliği nasıl etkilediğine dair içgörü sağlayabilen sözde çevresel DNA içerir. Araştırmacılar, Kuzey Kutbu ekosisteminde önemli bir tür olan ve bu nedenle su sıcaklıklarındaki ve deniz buzu örtüsündeki değişikliklerin iyi bir göstergesi olan baş balinasına odaklanmayı seçtiler.

Su örnekleri, varlığını, genetik çeşitliliğini, popülasyon bileşimini ve göç modellerini belirlemek için baş balinalarından yeterli DNA içeriyor. Arktik’in deniz biyoçeşitliliğini, küçük bir tekneye çıkıp şişelerde su toplayarak ve daha sonra DNA laboratuvarında analiz ederek gerçekten izleyebilirsiniz. Bu şekilde, insanların ve iklim değişikliklerinin Kuzey Kutbu’ndaki baş balinayı ve diğer deniz yaşamını nasıl etkilediğini gözlemleyebiliyoruz ” diyor Morten Tange Olsen.

Şişedeki ayak izi

Araştırmacılar, Qeqertarsuaq’taki (Godhavn) yerel avcılar ve balıkçılar ile birlikte, Mayıs 2017 ve 2018’de Batı Grönland’daki Disko Körfezi’nden 100’den fazla bir litrelik su örneği topladılar. Mayıs ayında, deniz buzu kırıldı ve balinalar yem alanı. Örnekler, enine kesitler boyunca ve özellikle balinalar nefes almak ve tekrar dalmak için yukarı çıktıklarında su yüzeyinde oluşan küçük dalgacıklar olan balinaların ‘ayak izlerinde’ küçük teknelerden toplandı.

Böyle bir ayak izinde, aynı alanda aynı anda toplanan rastgele bir su örneğinden çok daha fazla baş balina DNA’sı vardır. Kopenhag Üniversitesi Fen Fakültesi ve Grönland Enstitüsü’nde yüksek lisans tezinin bir parçası olarak çalışmanın başlamasına yardımcı olan Natasja Lykke Corfixen, balina güvercinden en az 10 dakika sonra ayak izinde baş balina DNA’sını bulabilirsiniz ‘diyor. Doğal Kaynaklar.

Araştırmacılar, laboratuvardaki DNA yöntemlerini optimize ederek balinanın tüm genomunu su örneklerine göre sıralayabilmeyi umuyorlar. PhD, ‘Şimdiye kadar su örneklerinden mitokondriyal genomları sıralamayı başardık ve şu anda balinanın tüm genomunu ve ayrıca besin zincirlerinin bir parçasını oluşturan alg ve kabukluların genomlarını yakalamak için çeşitli yöntemler test ediyoruz’ diyor. GLOBE Institute Dóra Székely’de öğrenci.

Su örneğine dayalı sağlık ve genetik

Araştırmacılar, DNA çıkarma ve sıralama protokollerini optimize ederek ve genler, davranış ve sağlık arasındaki bağlantı hakkında daha fazla şey öğrenerek, en sonunda bu yöntemi, baş balinasının ve diğer birçok hayvanın sağlık durumunu izlemek için kullanabileceklerini umuyorlar.

Çevresel DNA alanı hızlı bir gelişme gösteriyor ve göllerde, nehirlerde, sulak alanlarda ve bir dereceye kadar denizde biyolojik çeşitliliğin izlenmesi için giderek daha fazla kullanılıyor. Yöntemin Kuzey Kutbu’nda da yararlı olduğunu ve sadece bir türün varlığını değil, aynı zamanda çeşitliliğini ve hareket modellerini izlemek için de kullanılabileceğini gösterdik. Morten Tange Olsen, bu basit yöntemi daha da geliştirerek deniz biyoçeşitliliği hakkındaki bilgilerimizi ve umarız hem iklim değişikliklerinin hem de insan faaliyetlerinin etkisini önemli ölçüde artırabiliriz ‘diyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı