Genel

Nehirler Kuzey Kutbu’ndaki Buzulları Eritiyor

Kısa süre önce yapılan bir araştırmada, Kuzey Kutbu’ndaki nehirlerden gelen ve artış göstermekte olan ısının, Kuzey Buz Denizi’ndeki deniz buzlarını erittiği hatta atmosferi ısıttığı gösteriliyor.

Yakın zamanda Science Advances bülteninde yayımlanan ve Japonya Deniz-Dünya Bilim ve Teknoloji Ajansı’nın liderliğinde yürütülen çalışmaya Birleşik Devletler, Birleşik Arap Emirlikleri, Finlandiya ve Kanada’dan da bir grup bilim insanı katkıda bulunmuş.

Araştırmaya göre Kuzey Kutbu’ndaki büyük nehirler, Kuzey Buz Denizi’ne 1980’dekine nispeten önemli ölçüde katkı yapıyor.

Nehir ısısı, Kuzey Buz Denizi’nin buz sahanlığı bölgesindeki deniz buzlarında 1980’den 2015’e kadar meydana gelen toplam kayıpların %10’una kadar sorumlu. Bu erime, 1 metre kalınlığında yaklaşık 193.000 kilometrekare buza eşdeğer.

Alaska Fairbanks Üniversitesi Uluslararası Kuzey Kutbu Araştırma Merkezi ve Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü’nde çalışan okyanus bilimci Igor Polyakov, “Eğer Alaska 1 metre kalınlığında buzla kaplansaydı, %20’si gitmiş olurdu” diyor.

Nehirler en büyük etkiyi, baharın başlangıcı zamanlarında meydana getiriyor. Isınan sular, buzla kaplı Kuzey Buz Denizi’ne dökülüyor ve buzların altına yayılarak onları ayrıştırıyor. Bu deniz buzu eridiğindeyse, sıcak sular atmosferi de ısıtmaya başlıyor.

Araştırmada nehirlerden çıkan ısı enerjisinin, buzları eriten veya okyanusu ısıtandan çok daha fazla miktarda atmosfere girdiği fark edilmiş. Hava hareketli olduğundan, Kuzey Kutbu’nun nehir deltalarından çok daha uzak bölgeleri nehir ısısından etkilenebiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı