Genel

Su Firmaları 2020’de Ham Lağım Suyunu İngiltere Nehirlerine 200.000 Kez Boşalttı

Veriler, Arıtılmamış Atık Suyun Su Yollarına 1,5 Milyon Saatten Fazla Aktığını Gösteriyor

İngiltere’deki su şirketleri geçen yıl 200.000’den fazla kez nehirlere ham kanalizasyon boşalttı.

Analiz, işlenmemiş insan atığının 2020’de 1,5 milyon saatten fazla bir süre boyunca derelere ve nehirlere bırakıldığını ortaya koyuyor.

Çevresel bilgi talepleri yoluyla elde edilen rakamlar, dokuz su şirketinin tümünün İngiltere’deki nehirlerdeki fırtına kanalizasyonlarından çıkan kanalizasyon atıklarının izini sürüyor ve eleştirmenlerin dediği gibi, arıtılmamış kanalizasyonun rutin olarak boşaltılmasıyla ilgili kirliliğin ölçeğinin kapsamlı bir resmini sunuyor.

Thames, Cotswolds ve Oxfordshire’dan geçen Windrush, River Chess, Buckinghamshire’daki bir tebeşir akımı, Bristol’daki Avon, Severn ve Ilkley’deki Wharfe Nehri gibi popüler İngiliz nehirleri etkilenenlerin çoğu veriler, İngiltere’nin nehirlerini yüzmek, kano yapmak ve kürek çekmek için kullanan insanların sayısı arttıkça ortaya çıkıyor.

Ülkeler yasal olarak kanalizasyon su yollarına bırakılmadan önce arıtmakla yükümlüdür. Avrupa Adalet Divanı, işlenmemiş insan atığının tahliyesine yalnızca “istisnai durumlarda” izin verildiğine, örneğin aşırı yağıştan sonra izin verildiğine karar verdi.

Ancak 2020’deki kanalizasyon salınımlarının ölçeği, bir endüstri içerisinden birinin söylediği şeyin, fırtına taşmalarından arıtılmamış atık suları boşaltmanın sık ve rutin doğası olduğunu ortaya koyuyor.

Uzun yıllar sektörde çalışan kaynak, deşarjların “nehirlere korkunç bir septik pislik karışımı” verdiğini söyledi.

Endüstrinin, yağmur suyunun, arıtılmamış kanalizasyonun ve akışın su yollarına boşaltılmasına izin veren fırtına boruları olan kombine kanalizasyon taşmalarından (CSO’lar) kaynaklanan dökülmelerin artan ölçeğine ilişkin uyarıları yıllardır görmezden geldiğini söyledi.

Son bilimsel araştırmalar, Covid-19’un kanalizasyon deşarjları yoluyla nehirlere taşınabileceği endişelerini de gündeme getirdi.

Guardian verileri, iç kesimlerdeki 6.508 STK’nın 2019’da 204.134 kez nehirlere arıtılmamış kanalizasyon saldığını ortaya koyuyor. Döküntüler, dokuz İngiliz su şirketinde 1.53 milyon saat boyunca boşaltılıyor.

,

Gölge çevre sekreteri Luke Pollard şunları söyledi: “Kanalizasyon deşarjları yalnızca en aşırı koşullarda yapılmalıdır. Su şirketlerinin deşarjları günlük bir önlem olarak kullanmasını engellemek için düzenlemelerin sıkılaştırılması gerekiyor.

“Müşteriler, kanalizasyon deşarjlarının sıklığı ve bunun ülkemizin en değerli ve değerli nehir habitatlarından bazılarına verdiği zarar karşısında haklı olarak şok olacak.”

Çevre Ajansı sorunları izinler su şirketleri durdurma suya böyle sağanak yağmur gibi aşırı hava olayları, yedekleme ve evleri sel sonrası STK’lardan, dışkı, prezervatif ve tuvalet kağıdı içeren işlenmemiş insan çöpü, serbest bırakmak için izin vermek.

Bir fırtına taşmasından yılda 60’tan fazla tahliye, ajans tarafından bir soruşturma başlatmalıdır, ancak veriler bazı fırtına taşmalarının yüzlerce kez deşarj olduğunu ortaya koymaktadır. Çevre Ajansı, STK’larını kendi kendilerine denetlemeleri için su şirketlerine güveniyor.

Kanalizasyon Kirliliğine Karşı Windrush kampanya grubundan Ashley Smith , sistemin bir “kirletme ruhsatından” biraz daha fazlası olduğunu söyledi. Oxfordshire’daki Windrush Nehri üzerindeki kanalizasyon dökülmelerini izleyen Smith, deşarjların sadece bir yağmur duşunun ardından gerçekleştiğini söyledi.

“Sektöre başarısız olan altyapıyı desteklemesi için bir yol verildi ve bunu şevkle kullandı. Çevre Ajansının dava açma ve hatta iyileştirmeyi yürütememesi bizi bugün bulunduğumuz yere götürdü – kirlilikle dolu ve kontrolsüz bir kargaşa içinde. “

Rivers Trust’tan Michelle Walker, verileri “çok endişe verici” olarak nitelendirdi. Çevre yardım kuruluşu , bölgeye göre nehir deşarjlarını arayabileceğiniz etkileşimli bir harita oluşturmak için Guardian’ın verileriyle çalıştı .

Dedi ki: “Ayrıntıya baktığınızda, bu konumlardan bazılarının yılda yüzlerce kez arıtılmamış kanalizasyon saldığını görüyorsunuz, bu yüzden sadece aşırı yağmur fırtınalarında çalışmıyorlar.”

Yakın zamanda yapılan bir araştırma , STK’lardan çıkan E coli miktarının, atık su arıtma tesislerinden gelen arıtılmış kanalizasyondan gelenlerden 1.000 ila 10.000 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Walker “İnsanlar nehirlerimizin yüzmeye uygun olması gerektiğini düşünüyor, ancak arıtılmamış ham lağım suyunu nehirlerimize boşaltmanın yasal olduğunun farkında değiller” dedi.

Su şirketleri, dökülmelerin yağmur suyu ve atık su tarafından o kadar seyreltildiğini ve suyun kalitesini etkilemediğini söylüyor.

Wessex Water şunları söyledi: “STK’lar yalnızca yoğun yağış dönemlerinde faaliyet göstermesi gerektiğinden, bunlardan çıkan herhangi bir kirli su çok seyreltilecektir … Nadiren doğru çalışan bir STK’ya atfedilen bir kirlilik olaydır.”

Hükümet tarafından su şirketlerine, Mart 2021’e kadar birleşik kanalizasyon taşmalarının çoğunda izleme kurmaları söylendi. Ancak, Haziran ayı itibarıyla Guardian verileri, dokuz su şirketinin sahip olduğu yaklaşık 10.000 iç su çıkışından 3.400’ünün hala hiçbir izleme kurulu olmadığını gösteriyor.

Wessex Water, nehirlere ve iç sulara boşaltılabilen 1.018 STK’dan 495’ine izleme cihazları taktı. Geçen yıl arıtılmamış kanalizasyon 13.876 kez – 2018’e göre iki kattan fazla – toplam 107.404 saatlik bir süre ile serbest bırakıldı.

South West Water, 548 iç STK’larının 410’unda izleyiciye sahip. 2019 yılında kanalizasyon 36.149 saatte 7.850 kez deşarj edildi.

Yorkshire Water, 616.643 saatte 22.906 kez izlenen 730 iç kısımdaki STK’lardan arıtılmamış kanalizasyon boşalttı. Nehirlere giden 2240 çıkışının çoğu monitörlerle donatılmamış.

Guardian verileri, Southern Water’ın geçen yıl 3.219 olayda 19.977 saat boyunca nehirlere ham lağım saldığını gösteriyor.

Mart ayında şirket, arıtma tesislerinde Çevre Ajansı izinlerinin ihlali ile ilgili, 8.400 kanalizasyon kaçağı vakasını içeren beş yıllık 51 kirlilik suçlamasını ayrıca kabul etti.

Southern Water “Nehirleri korumak misyonumuzun önemli bir parçası” dedi.

Severn Trent, 2.897 iç STK’sının 1.239’una izleme cihazları taktı. İzlenen fırtına taşmaları, arıtılmamış atık suları 2019’da 272.518 saat boyunca boşalttı.

Şirket, “Özelleştirmeden bu yana Severn Trent, İngiltere ve Avrupa mevzuatı tarafından belirlenen sıkı nehir suyu kalitesi standartlarına ulaşmak için STK’larımızı yükseltmek ve sürdürmek için yüz milyonlarca sterlin yatırım yaptı.” Severn Trent, STK’ların% 80’inden fazlasına izleme kurduğunu söyledi.

Birleşik Krallık Ekoloji ve Hidroloji Merkezi’nde kıdemli bir bilim insanı olan Dr Andrew Singer, STK boşaltımının kirlilik etkisinin ekolojik ve insan sağlığı için bir risk olduğunu söyledi.

“İngiliz nehirleri, hatta Thames ve Severn bile nispeten küçüktür, bu nedenle STK’ların nehirlerimizin çoğuna katkısı son derece önemli olabilir” dedi. “Nüfus yoğunluğundaki artış ve kanalizasyon sisteminin bunu karşılayacak kadar genişlememesi nedeniyle nehirlerin STK’lardan etkilenmesi çok daha muhtemel.”

Singer, su şirketlerinden daha fazla şeffaflık çağrısında bulundu.

Wessex Water’ın bir sözcüsü şunları söyledi: “İdeal bir dünyada, kombine bir kanalizasyon sistemi olmazdı, ancak bir mülke hem yağmur suyu hem de kanalizasyon taşıyan tek bir drenajın hizmet verdiği bir zamanda birçok kanalizasyon döşendi … 2000’den beri 181 milyon sterlinlik yatırım yaptık 582’den fazla STK’yı yükseltmek için ve önümüzdeki beş yıl içinde daha fazla iyileştirme planları var. “

Çevre Dairesi, 1,5 milyon saatlik dökülmelerin herhangi birinin soruşturmaya yol açıp açmadığını söyleyemedi.

Bir sözcü şunları söyledi: “Kanalizasyon sistemi sistem üzerindeki baskıyı azaltmak için taşmak üzere tasarlandı – STK’lardan gelen deşarjlar, sistemin hatalı veya kötüye kullanıldığının bir işareti değil.

“Ancak, şirketler sularımızı kirletmek veya izin koşullarını ihlal etmek yoluyla çevreye zarar verdiğinde, onlara karşı sivil yaptırımlar da dahil olmak üzere yaptırım önlemleri alacağız.”

Sözcü, son yirmi yılda önemli gelişmelere rağmen su kalitesini iyileştirmek için yapılacak daha çok şey olduğunu söyledi. “Su ve kanalizasyon şirketlerinin STK sızıntılarını izlemesi için daha sağlam ve tutarlı bir yaklaşım sağladık.”

Water UK endüstri kuruluşunun bir sözcüsü şunları söyledi: “Su endüstrisi en yüksek çevre standartlarına bağlıdır… Şu anda aşırı akışlara basit ve etkili bir alternatif olmamasına rağmen sürdürülebilir drenaj sistemleri gibi bazı yenilikçi çözümler kullanılmaktadır. Yağmur suyunu kanalizasyondan uzak tutmaya yardımcı olan doğal özelliklerdir. Yeni konut geliştirmelerinde, bunlar kanalizasyon şebekesinin üzerindeki baskının bir kısmını kaldırmaya yardımcı olabilir. “

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı