Genel

Haftalık 30.000 Kişiyi Kurtaracak Yeni Bir İçme Suyu Teknolojisi

Birleşmiş Milletler’e göre dünyada haftalık 30.000 kişi, sağlıksız su içmek zorunda kaldığı için ölüyor. Bu ölümlerin büyük çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde olmakta. Bu gibi durumlar için, temiz ve sağlıklı suyun teminini sağlayabilecek yöntemler üzerinde çalışan bilim insanları,  Nature Nanotechnology dergisinde yayımladıkları bir makalede, temizleme için yeni bir teknik bulduklarını ifade etti.

Yeni bir içme suyu teknolojisi:

Texas Üniversitesi Austin Yerleşkesi’nden Guihua Yu liderliğindeki ekip, birleştirilmiş jel-polimer hibrit malzemeler sayesinde, suyu sağlıklı duruma getirebilecek düşük maliyetli bir teknoloji geliştirdi.

Hem hidrofilik niteliklere, hem de yarı-iletken  özelliklere sahip olan bu hidrojeller, herhangi bir kaynaktan temiz, içmesi güvenli su üretimini mümkün kılıyor.

su

Etkili tuzsuzlaştırma amacıyla suyun buharlaştırılmasına güç sağlamak için ortamdaki güneş enerjisini kullanan yeni bir hidrojel bazlı solar buhar üreticisi geliştirildi. Tuzlu suyu işlemek için var olan solar buhar üretme teknolojileri, güneş ışığını yoğunlaştırmak için optik aletlere güvenen çok pahalı bir işlem iken çok daha az enerji gerektiren nano-yapılı jeller geliştirildi. Bunlar doğal olarak var olan düzeydeki ortam ışığıyla iş görebiliyor ve ayrıca buharlaştırılabilecek suyun hacmini de önemli ölçüde artırıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı