Genel

Ay’daki Su ve Apollo 15 – 17 Örnekleri

Ay’ da var olan volkanik çöküntüler, yer kabuğunun altında kayda değer miktarda su olabileceğini bilgisini bizlere gösteriyor

Brown Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, uydudan gelen veriler vasıtasıyla, büyük volkanik patlamalar sonucu oluşan kaya örneklerini inceledi.

24 Temmuz tarihinde Nature Genoscience’da yayımlanan çalışmaya göre bu patlamalarla, doğal uydumuzun yerkabuğu altında bulunan magma, çok daha derinlerden geliyor.

Başka çalışmalarda bilim insanları, Ay’ın karanlık yüzündeki kutup bölgelerinde suyun izlerine rastlamıştı zaten. Bilim insanlarına göre bu su büyük bir olasılıkla, Güneş rüzgarlarından gelen hidrojen sonucu var olmuştur.

Bu araştırmanın sonucuna göre ise, Ay’ın kabuğunda da büyük miktarda su olabilir.

Ay’daki Su

Bu su diğerinin aksine, Ay’ın oluşumunun daha ilk zamanlarında, yani katılaşmadan önce Ay’a ulaşmış olabilir. Araştırmacılar, Ay’ın yüzeyinde buldukları suyun, volkanik çöküntülerde olduğunu bundan sebeple de derinliklerde suyun varlığı ihtimalinin güçlü olduğunu söylüyorlar.

Araştırmacılar, volkanik çöküntülerde daha fazla emilen Güneş ışığı gördüklerini ve bunun, suyun varlığına delalet olduğunu dile getiriyorlar.

Ay’ın manto tabakasının büyük oranda su bulunduruyor olma ihtimali var. Yine de bu bahsi geçen suyun, yer kabuğunun altına nasıl ulaşmış olabileceği hala gizemini koruyan bir mesele.

Tüm bulgular Ay’daki bu volkanik çöküntülerden su çıkarılabileceğine işaret ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı