NedirSu Gündem Haberleri

Polietilen Tereftalat -Pet Nedir Nasıl Üretilir

Polietilen tereftalat, (PET, PETE, PETP) polyester ailesine ait termoplastik bir malzemedir. Meşrubat, yiyecek ve içecek kapları, sentetik fiber gibi kullanım alanları vardır. Isıl işlenmesine bağlı olarak, amorf (şeffaf) ve yarı-kristal (opak ve beyaz) malzeme olarak mevcuttur.

En önemli kullanım avantajı, tamamen geri dönüşebilir olmasıdır. Diğer plastiklerden farklı olarak, polimer zincirleri, sonraki kullanımlar içinde eski halini almış durumdadır. PET hammadde tanımlama kodu olarak 1 ile ifade edilir.

PET kalınlığına bağlı olarak yarı-rijit (yarı-katı) ve rijit (katı) olabilir. Çok hafiftir. İyi bir gaz ve nem bariyeri olarak kullanılır. Serttir ve darbeye karşı dayanıklıdır. Doğal olarak renksiz ve şeffaftır.

İnce film olarak üretildiğinde, PET sıklıkla alüminyum ile kaplanır; yansıtıcı ve opak bir hale gelir. PET şişeler, mükemmel bariyer malzemesi olup, özellikle meşrubatlar için çok yaygın kullanım alanı vardır.

Fiber veya cam partikül dolgulu olduğunda, kayda değer bir şekilde sert ve daha uzun ömürlü bir hal alır.

Polietilen Teraftarat’ın Kullanım Alanları

Su, meşrubat, yiyecek ve içecek kapları, sentetik fiber, yağ, deterjan, film, elyaf.

Plastik sektörünün temel maddelerinden olan polietilen teraftarat, genelde gazlı ve düşük alkollü olan içki şişelerinde kullanılabilmektedir. Gazsız içki şişesi alanında da başarılı uygulamaları ile büyük avantajlar sunmaktadır.

Geri dönüşüm numarası 1 olan polietilen teraftarat, orijinal kullanımlarına geri dönüştürülebilmektedir. Gıda endüstrisi, makine imalatı, ambalaj, enerji endüstrisi ve kimya ile ilaç endüstrisi alanlarında başarılı olarak kullanılır.

Polietilen tereftalat nasıl üretilir?

Plastik Ham Maddesi

Polietilen Teraftarat ve Temel Özellikleri: En hızlı gelişen plastik türlerinden olan pet- polietilen teraftarat, diğer termoplastiklere göre çok daha sağlam, sert ve parlaktır. Yüksek darbe deneyimi ile üstünlük sağlayan polietilen teraftarat, birçok çözücüye karşı da dayanıklıdır.

Sentetik elyaf, poliester polimer ve reçine ailesinin temel üyelerinden biri olan polietilen teraftarat, kalıcı baskı kumaşları için lif haline getirilmektedir. Ayrıca atılabilir özellikteki içecek şişelerine şişirilip kalıplanmaktadır.

Yiyecek, içecek, meşrubat ve sentetik fiber gibi birçok alanda kullanılabilen polietilen teraftarat, sağladığı avantajlar ile birçok alanda önemli bir yere sahiptir. Etilen glikol ile tereftalik asitin polimerizasyon yöntemi ile üretilen polietilen teraftarat, plastik olarak işlenebilecek işlenebilecek halde eritilmiş ve yapışkan olan bir kütle halinde üretilir.

Geri dönüştürülebilme özelliği olan polietilen teraftarat, bu sayede çok büyük avantaj sağlar. Renksiz ve şeffaf olan polietilen teraftarat, çok iyi bir nem ve gaz bariyeri olarak kullanılmaktadır. Sert özelliği ile darbeye karşı dayanıklı olan polietilen teraftarat, %50 oranında tipik kristalleşme oranına sahiptir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı