Genel

Su Kirliliği

Su kirliliği nedir?

Su kirliliği bir su kütlesi zarara ve kontaminasyona uğradığında ortaya çıkıyor. Kontaminasyon plastik su şişeleri veya kauçuk lastikler gibi fiziksel kalıntılardan kaynaklanabilir. Ayrıca doğal olarak hava kirliliği de su kirliliğine yol açabilir.

Su kirliliği, bir su ekosisteminin maruz kaldığı kirletici maddeyi emme veya çıkarma kapasitesi olmadığında meydana gelen, sağlıksız bir durumdur.

Gezegenimizdeki su kaynaklarından birincisi okyanuslarda, nehirlerde, göllerde ve göletlerde görülen yüzey suyudur. İkincisi ise yeraltı sularıdır.

Bu su kaynaklarının her ikisi de Dünya’daki yaşam için kritik öneme arz ediyor. Bu önemli ve yegane kaynaklar farklı şekillerde kirlenebiliyor.

Su kütleleri çeşitli şekillerde kirlenebilir.

  • Nokta kaynaklı kirlilik terimi, atık su arıtma borusu veya fabrika bacası gibi tek bir kaynaktan su yoluna giren kirletici maddeleri ifade etmektedir.
  • Noktasal olmayan kaynak kirliliği, kirliliğin birçok dağınık yerden gelmesini ifade eder.

Su kirliliği bu gezegendeki her canlıyı etkiliyor. Kirli sularda yaşayan balıklar da bu nedenle zarara uğrar. Su kirliliği nedeniyle Dünya’daki nehirlerin çoğunda balıkçılık halihazırda kısıtlandı.

Su doğası gereği çok akışkan olduğundan herhangi bir sınır gözetmeksizin ülkeler arasından geçerek Dünya’yı dolaşmaktadır. Dünya suyunu kullanma ve korumaya dair standartlar koymak bu nedenle çok meşakkatlidir.

Su kirliliğini önlemek için yapılabilecek en iyi şey insanların işin ucundan tutmasıdır.

su kirliliği
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı