Genel

Hindistan’da su sıkıntısına çözüm bulunamıyor

Hindistan son yılların en ciddi kuraklığıyla karşı karşıya. Ülke nüfusunun neredeyse dörtte biri (330 milyon) kuraklıktan dolayı gıda ve içecek su sıkıntısı çekiyor.

Uzun yıllardır su sıkıntısı çeken Hindistan’da su kaynaklarının yanlış yönetimi, yolsuluk ve yeterli finansman bulunamaması nedeniyle 77 milyon insan temiz suya erişemiyor. Kuraklıkla bu rakam gün geçtikçe artıyor

Ülkenin pek çok eyaleti “afet bölgesi” ilan edildi. Hükümet 200 milyon dolarlık bir yardim fonu oluşturdu. Ancak harekete geçilmekte geç kalınması özellikle kırsal nüfusu olumsuz etkiledi.

Kuraklık nedeniyle tahıl üretimi düşüş gösterirken çiftçiler yiyecek ve su bulabilmek için köylerini terk etmeye başladı. Hindistan Kırsal Kalkınma Bakanı Birendra Singh 160 bin köyün etkilendiğini belirtti.

Kuraklığın artması halk ve yönetim arasındaki gerilimi de tırmandırdı. Hükumet çiftçilerin barajlardan su çalmasını engellemek için askeri birlikler görevlendiriyor.

Halk umutla Haziran ayında baslayacak muson mevsimini bekliyor

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı