Genel

Artan Okyanus Sıcaklığı Grönland’ın Buz Tabakasını Tehdit Ediyor

California Üniversitesi, Irvine ve NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki bilim adamları, Grönland’ın fiyortlarında ısınan kıyı sularının tek tek buzulları nasıl etkilediğini ilk kez ölçtüler. Çalışmaları, yakın zamanda Science Advances’da yayınlanan bir araştırmanın konusu da olmuştu.

Son beş yıldır Okyanusların Eriyen Grönland misyonunun himayesinde çalışan araştırmacılar, dünyanın en büyük adalarından birinin tüm sektörlerindeki 226 buzulu incelemek için gemiler ve uçaklar kullandılar. Derin ve dik duvarlı vadilerde bulunan 74 buzulun, Grönland’ın 1992 ile 2017 yılları arasındaki toplam buz kaybının neredeyse yarısını oluşturduğunu buldular.

Bu tür fiyorda bağlı buzulların, kanyonların dibindeki ılık, tuzlu suyun alttan buzları erittiği ve kütlelerin normalden daha hızlı parçalanmasına neden olan bir süreç olan, en çok alt kesime maruz kaldığı keşfedildi. Buna karşılık ekip, sığ çukurlara yerleştirilmiş 51 buzulun daha az kesilme yaşadığını ve toplam buz kaybına yalnızca yaklaşık yüzde 15 katkıda bulunduğunu keşfetti.

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda doktora sonrası araştırmacı olan baş yazar Michael Wood, “Ne kadar orantısız olduğuna şaşırdım. En büyük ve en derin buzullar sığ fiyortlardaki küçük buzullardan çok daha hızlı kesiliyor” dedi. Bu araştırma UCI’de doktora öğrencisi olarak. “Başka bir deyişle en büyük buzullar ısınan sulara karşı en hassas olanlardır ve bunlar Grönland’ın buz kaybına gerçekten neden olanlardır.”

Araştırma: Grönland'daki buz tabakası 2019 yılında rekor düzeyde kütle  kaybı yaşadı

Çalışma, Grönland’ın en büyük buzullarından bazılarının altını kesme sürecini hızlandırarak, daha derin fiyortların sığ olanlardan daha sıcak okyanus suyunun girmesine izin verdiği dinamiği vurguladı.

Grönland, en büyüğü Antarktika’nınki olmak üzere, Dünya’nın yalnızca iki buz tabakasından birine ev sahipliği yapıyor. Grönland’daki buz, yer yer iki milden (üç kilometre) daha kalın. Kara kütlesinin kenarlarında, buz tabakasından uzanan geniş buzullar, fiyortlara karışan ve ardından buzdağları olarak eriyen veya kırılan buzlu taşıyıcı bantlar gibi vadilerden aşağı doğru yavaşça ilerler. Buz, zamanla buz yığınına sıkıştırılan kar yağışıyla yenilenir.

Buz tabakası dengede olsaydı, tepede biriken kar miktarı, eriyikten, buharlaşmadan ve buzağılamadan kaybedilen buza – demirli kütlelerden kopan ve okyanusa doğru yüzen parçalara – eşit olurdu.

Ancak buz tabakası 1990’lardan beri dengesiz. Eriyik hızlandı ve buzağılama arttı, denize doğru uzanan buzulların karaya doğru geri çekilmesine neden oldu. Bunlar hep birlikte buz tabakasının küçülmesine neden olur.

Araştırma ekibine göre, fiyortların dibinde ılık tuzlu su birikmesi, yaz aylarında artan sıcaklıklarla hızlandı bu da buzulların yüzeylerini ısıtarak eriyik su havuzları oluşturdu. Bu sıvı, fiyortların altındaki tuzlu suyla etkileşime girdiği denize akan yer altı tatlı su nehirleri oluşturmak için buzdaki çatlaklardan sızar.

Buzul eriyik suyu tuz içermez bu nedenle deniz suyundan daha hafiftir ve bir tüy gibi yüzeye yükselir, ılık suyu sürükler ve onu buzulların tabanlarıyla temas ettirir. Fiyort derinliği oldukça değişmez bir faktördür, ancak deniz suyu sıcaklığı ve buzul yüzeylerinden eriyen su miktarı gibi diğer faktörler iklim ısınmasından büyük ölçüde etkilenir. Araştırmacılar, Grönland’ın buz tabakasının hızlı bir şekilde bozulmasına neden olmak için üç faktörün birleştiğini söyledi.

Grönland’ın kıyı şeridindeki su sıcaklığının gelecekte artmaya devam edeceği tahmin edildiğinden bu bulgular, bazı iklim modellerinin, ılık bir okyanus tarafından alttan kesilmeyi hesaba katmazlarsa buzul buz kaybını en az iki kat daha az tahmin edebileceğini gösteriyor.

Çalışma ayrıca Grönland’ın buzullarının çoğunun, 1998 ile 2007 yılları arasında okyanus sıcaklığında yaklaşık 2 santigrat derece artışa neden olan ani bir okyanus ısınmasından sonra neden hiçbir zaman iyileşemediğine dair fikir veriyor. Okyanus ısınması 2008 ile 2017 arasında duraklamış olsa da buzullar daha önceki on yılda öylesine aşırı bir düşüş yaşamıştı ki daha hızlı bir şekilde geri çekilmeye devam ettiler.

OMG baş araştırmacı yardımcısı Eric Rignot “Sıcak okyanusun Grönland buzullarının evriminde önemli bir rol oynadığını on yıldan uzun süredir biliyoruz” dedi. “Ancak ilk kez, alt kesme etkisini ölçebildik ve son 20 yılda buzulun geri çekilmesi üzerindeki baskın etkisini gösterebildik.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı