Genel

Mars’taki Su Ne Kadar Yaygın?

Mars’ta var olduğu bilinen sular tuzlu su şeklindedir. Arkansas Uzay ve Gezegen Bilimleri Merkezi’nde çalışan bazı bilim insanları ve araştırmacıların yaptığı 2020 yılına ait bir çalışmaya göre, Mars’ta ki su kaynağı eskiden sanıldığı kadar yaygın olmayabilir.

Ekip, lablarda, bazı deneylerden toplanan tuzlu su buharlaşma oranlarına ait veriler ile gezegenin modelini entegre ederek, gezegende tuzlu suların nerede en fazla bulunabileceğini gösteren bir harita elde etmişlerdir.

Tuzlu sular hal değişimine saf suya kıyasla daha dirençlidir çünkü tuz maddesi birçok aktivasyon derecesini üste çeker. Tuzlu suların bulunması, tüm bilimcilerin Mars’ta geçmişteki veya günümüzdeki yaşamı aramaları gerektiği lokasyon ve sonuçta gezegene giden insanların suyu nerede arayacakları gibi konularda ipucu niteliği taşıyabilir.

Ekip, geçmişte yaygın şekilde kullanılan bir yaklaşım olan sadece tek bir hal yerine, sıvılardaki bütün büyük hal değişimlerini hesaba katmış.

Chevrier bu metod ile önceki araştırmalarda soğuk, düşük yoğunluklu ve kurak Mars atmosferindeki tuzlu suların yüzeyde kalış süresinin fazla miktarda tahmin edilmiş olabileceğini gördüklerini söylüyor.

“Tek seferde bir özelliğe bakmak yerine, aynı anda tüm özelliklere bakılıyor. Ardından, tüm bu süreçleri eş zamanlı şekilde hesaba katarak haritalar oluşturduk.”

Yardımcı Prof. Vincent Chevrier
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı