GenelSağlıkSu Tüketimi

Sabah Su İçmenin Somut Faydaları Var mı?

Birçok CEO ve ünlü, kahvaltıdan önce bir litre suyu yaşam için temel bir hile olarak görüyor.

Bir ay önce The New York Times, Peloton’un CEO’su John Foley’i klasik “Pazar Rutini” köşesi için açıkladı. Haber, şirketi geçen yıl satışlarda% 232 artış bildiren yükselen girişimci hakkında bazı ilginç bilgiler sunuyordu. Önemli noktalar? Peloton sırrını West Village’daki dairesinin alt kattaki banyosunda saklıyor, her pazar öğleden sonra suşi yer ve her sabah başka bir şey yapmadan önce lavabodan elleriyle 40 yudum suyu içer.

Şimdi, internet bu son parçanın delilikten kaynaklandığını hızlıca ifade etti. Neden geri dönüştürülebilir bir kağıt bardak kullanmıyorsunuz? Veya bir su şişesi? Eller gerçekten küresel bir salgının ortasında en iyi içme kabı mı? Bundan daha temel bir düzeyde, Foley’nin sabah ritüeli tanıdık bir soruyu tetikledi: Hepimiz uyandığımız anda agresif bir şekilde kendimizi nemlendirmeli miyiz?

Foley açıkladı: “Yirmi yıl önce bir meslektaşım bana gününüzün anahtarının elinizden geldiğince su içmek olduğunu söyledi… Bu verimli. Suyu kusacakmış gibi hissedene kadar içerim. Her gün.”

Transandantal meditasyona veya teknoloji ile detoks uygulanmış yatak odalarına benzer şekilde, sabah erken hidrasyon, zengin ve hırslıların sıkça bahsettiği bir rutindir. Alarmınız çaldıktan birkaç saniye sonra güneşten yanmış bir kazazede gibi su içmenin ek bir faydası var mı?

Yeni başlayanlar için, özel bir hidrasyon rutini gerçekten yüksek motivasyonlu CEO’lar ve ünlülerden aldığı tüm hayranlığa layıktır. Düşünceli su alımı, kan dolaşımını kolaylaştırmak, vücudun homeostatik sıcaklığını korumak ve eklemleri yağlamak için uzun bir yol kat eder. Organların uğultusunu devam ettirir, beyindeki kimyasal süreçleri dengeler ve vücudunuz kısa bir süre işkenceyi (örneğin HIIT, tekila) havaya uçurduktan sonra sizi iyileşme yoluna sokar.

Genel bir kural olarak, vücut ağırlığınızın her bir kilosu için 1/2 ila 1 ons su almak istersiniz. Yani 180 kiloluk bir erkekseniz, her gün en az 90 ons (2.6 litre) su içmeye çalışmalısınız.

Sabahları bu suyun çoğunu almayı savunanlar genellikle şu noktalara dikkat çekiyorlar:

A) sekiz saat susuz kaldıktan sonra (uyku) vücudu rehidrate etmek faydalıdır

B) midenizi suyla doldurmak, metabolizmayı hızlı bir şekilde başlatabilir ve gün boyunca kalori alımını azaltabilir (bu da sizi kilo verme yoluna sokabilir)

C) erken gün görevlerini yerine getirme becerinizi güçlendirir; ve son olarak, D) vücudu istenmeyen “toksinlerden” kurtaracaktır.

Çoğumuz susuzluk hissiyle uyanırız. Su insanları daha tok hissettirir. Dehidrasyon zihinsel aksiliklere yol açar. Ve su gerçekten de böbreklerin atık ürünleri yok etmesine yardımcı oluyor. Fakat. Tüm bu faydaların günün herhangi bir noktasında su için geçerli olduğunu unutmamak önemlidir. Önemli olan, sabah 8 gibi günün belirli bir saatini hedeflemek değil, susadığınızda su içmektir. Sabahın erken saatlerinde vücudun daha fazla suya ihtiyacı olduğu veya daha fazla kâr edebileceği fikrini destekleyen çok az kanıt var.

Bu Foley’nin sabah su içmeyi bırakması gerektiği anlamına gelmez. Kusmaya hazır hissedene kadar içmeyi bırakmalı ve elleri ile boğazından aşağı küreklemeyi gerçekten bırakmalı. Sabah, su içmek için iyi bir zamandır; yalnızca, yaklaşım bilimsel değil koşullara bağlı olarak anlaşılmalıdır. Sabahları vücudu kurutan kahve içme eğilimindeyiz. Pek çok insan güne yoğun bir egzersizle başlar. İşe gidip gelme ve toplantılar için tetikte olmak istiyoruz. Bunların hepsi su içmeyi hatırlamak için sebeplerdir. (Örneğin egzersiz noktasında, boş bir mideyi suyla koşmadan önce pastırma, yumurta ve peynir yerine suyla doldurmak daha iyidir.)

Ama günün diğer kısımları da su içmek için sebeplerle dolu; sabah sadece 24 saatlik uygun su alımına hızlı bir başlangıç ​​zamanı olmalıdır. Korkunç 4-6 pm arasında sana yardım edecek. ofiste geçirdiğiniz süre, bir e-posta yazarken özellikle zor geliyor, ancak akşam yemeğinden sonra çocuklarınızla oynamak için veya yatmadan önce sakinleşmek için buna ihtiyacınız olacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı