Genel

Sıvıların Enteresan Bir Özelliği: Leidenfrost Etkisi

Leidenfrost Etkisi belki de birçok kişinin farketmeksizin gözlemlediği, sıvılarda gerçekleşen bir fiziksel olaydır. Eskiden , yani sobalı evler yaygınken , sobanın üzerine su damlası düştüğünde suyun buharlaşmadan bir süre top halinde kaldığını fark ettiyseniz, aslında siz de Leidenfrost’u gözlemlemişsinizdir. Bu olaya ilk defa denk gelenler sebebini oldukça merak eder ancak Johann Gottlob Leidenfrost bunun sebebini çoktan açıklamıştır.

Bir kabın sıcaklığı yeterli seviyeye ulaşınca üzerine bir damla sıvı düşerse , sıvı küre şeklinde bir süre kabın üzerinde durabilir . Bunun sebebi ise şu şekilde açıklanabilir:

Yüksek sıcaklık , sıvı ile sıcak kap arasında buhardan bir katman oluşturur ve bu katman, ısının damlanın diğer taraflarına ulaşmasını yavaşlatır. Böylelikle damlanın ömrü uzatılmış olur. Sıcaklık 100 derecenin altındaysa Leidenfrost etkisi gerçekleşmez. Leidenfrost’u gözlemleyebilmek için sıcak yüzeyin 100 ve üzerinde bir dereceye eşdeğer olması gerekmektedir. Bu enerjiyle su damlaların kolaylıkla buhar katmanı oluşabilir ve damlaların ömrü belki birkaç milisaniyelik de olsa uzayabilir. Aslında gayet basitçe anlaşılan bu etki ya da fenomen , günlük yaşamda çok büyük kayda değer bir rol oynamıyor olsa da izlemesi gayet zevkli olan ve insanda fiziğe merak uyandıran bir niteliğe sahip olduğu gerçeği de göz ardı edilemez.

Peki Johann Gottlob Leidenfrost kimdir? En kısa tabirle kendisi 18. yüzyılda yaşamını sürdürmüş Alman bir doktor ve teologtur. Johann Gottlob Leidenfrost en çok Leidenfrost Etkisi adını verdiği fenomeni açıklığa kavuşturması ile ünlenmiştir. Kendisinin bir de çocuğu vardır. Çocuğu ise Johann Ulricke ismindedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı