Genel

Su 0°C’de donuyor; peki ya her şey?

Saf suyun 0°C’de donduğu bilgisi, ilkokul sıralarından beri zihnimize gerek okul gerek farklı etmenler tarafından kazınmış bir nesnel bilgi. Buna müteakip, suya tuz eklendiğinde özkütle gibi farklı kavramların miktarlarının değişime uğramasıyla, donma eylemi için daha soğuk ortamlara ihtiyaç duyulduğunu hatırlıyor olmamız da pek vakii. Peki ya her şeyin, ama her şeyin, donması için hangi soğukluk seviyesine ihtiyaç var?

Bu konu termodinamiğe giriyor. Termodinamik : ısı , iş , sıcaklık ve enerji arasındaki ilişki ile ilgilenen bir bilim dalı. Kısaca termodinamik , enerjinin bir biçimden başka bir biçime transferi ile ilgili araştırmalar sunar.

Termodinamiğin bir parçası olan mutlak sıfır sıcaklığı ise teoride ulaşılabilen en düşük ısıdır. Yani bir madde mutlak sıfırdan daha fazla soğutulamaz . Neden daha fazla soğutulamıyor diye sorgulanırsa , bu maddenin iç enerjisi sıfır olması ile karşılaşılır. İşte bu yüzden madde daha fazla soğutulamaz. Mutlak sıfır soğukluğunda olan bir maddenin molekülleri neredeyse durmuştur . Sadece çok çok küçük titreşimlere sahiptirler ve buna sıfır noktası enerjisi denir. Bu enerjiyi maddeden uzaklaştırmak mümkün değildir. Fizik-Fen derslerinde de görüldüğü gibi enerji hiçbir zaman kaybolmaz sadece başka bir enerji tipine dönüşür. Mutlak sıfır maddelerin ısı basınç diyagramından hesaplanabilir.

Mutlak sıfır , 0 Kelvin’dir. Bu -273,15 derece celcius’a eşittir. Fahrenheit olarak hesaplanırsa bu da -459 dereceye eşittir.

Bilim insanları ve araştırmacılar sıfır noktası enerjisi yaratamamalarına rağmen mutlak sıfıra oldukça yaklaştılar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı