GenelSağlıkSu Tüketimi

Yüksek pH’lı su içmek güvenli midir?

Suyun pH’ı, 1 ila 14 pH ölçeğinde asidik ila bazik arasında değişebilir, saf suyun pH’ı yaklaşık 7’dir. 7’den düşük bir pH, suyu daha asidik hale getirirken, 7’den büyük bir PH, suyu daha alkali yapar. Daha fazla asidik suyun tehlikesi (pH 6,5’in altında olduğunda) kuyudan ve size su getiren borulardan metalleri süzebilmesidir. Bu metaller arasında kurşun, manganez, bakır ve demir bulunur ve büyük miktarlarda toksik olabilirler. Yani asidik su açıkça bir sağlık riski oluşturuyor. Neyse ki, aynı şey daha alkali su için geçerli değildir.

PH’ı 7 ile 8,5 arasında olan içme suyunda bulunan hiçbir zarara dair kanıt yoktur. Suyun PH değeri 8,5’ten büyük olduğunda, suyun tadı daha acı hale gelebilir. Bu yüksek pH, borularınızda kalsiyum ve magnezyum karbonat oluşumuna da yol açabilir. Bu yüksek pH herhangi bir sağlık riski oluşturmasa da cildin kurumasına, kaşınmasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle, siz veya çocuklarınız herhangi bir cilt sorunu yaşıyorsanız, kuyu suyunuzun pH’ı bir sebep olabilir.

Pek çok şirket, alkali suyun, yani pH değeri 8,5’in üzerinde olan suların faydalarını duyurdu. Bu tür ürünleri satan kişiler, alkali suyun kan şekerini düşürmede, bağırsak sağlığını iyileştirmede ve aşırı sporcuların hidrasyonunu iyileştirmede faydaları olduğunu söylüyorlar. Bunların hiçbiri insanlarda iyi çalışılmamıştır. Ayrıca böbreklerimiz, vücudumuzdaki asit-baz durumunu korumada en iyi filtrasyon sistemidir.

‘Bazı şeyler hakkında biraz takıntılı olabildiğim için, yüksek alkalilikten çok aşırı asitliğe karşı korumak için kişinin kuyu suyunun pH’ını bilmesini destekliyorum’ diyor Dr. Robert Ashley ve ekliyor ‘Suyun pH’ı 6.5’in altında olan insanlar için suyu daha basit hale getirmenin yollarını arardım. Su pH’ı 6.5 ile 8.5 arasında olanlar daha rahat dinlenebilirler. PH 8,5’ten büyük olsa bile, su muhtemelen hala güvenlidir, ancak cilt problemlerini fark ederseniz suyu asitlendirmek isteyebilirsiniz.’

Son olarak, ister şişelenmiş ister kendi kuyunuzdan su içmeye devam edin.

Su tüketiminin tatlandırıcı kullanımıyla iç içe olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Bu sadece tükettiğimiz gazlı içeceklerin çoğunda değil, aynı zamanda meyve sularında, enerji içeceklerinde, aromalı sularda ve kimyasal tatlandırıcılı diğer içeceklerin sayısında da görülmektedir.

PH’ı biraz yüksek olsun ya da olmasın, su, seçebileceğiniz en sağlıklı içecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı