BelgeselBilimGenelSu Arıtma Gündem Haberleri

Dünyanın En Büyük Buzdağı Bir 7 Parçaya Bölündü

Iceberg A68a, bir zamanlar New York’un beş ilçesini beş kat fazla tutacak kadar büyüktü; şimdi, kırık bir pencere gibi paramparça oluyor.

Dünyanın en büyük buzdağı bir düzine parçalar halinde kırılmış, birkaç sıçramaları yakından toplam yıkıma devasa nesneyi getiren Pazar (31 Ocak) raporda ABD Ulusal Buz Merkezi (Usnik). Binlerce yerel penguen rahat bir nefes aldı.

A-68a adlı buzdağı, 12 Temmuz 2017’de kuzey Antarktika’daki Larsen C Buz Sahanlığı’ndan koptu ve o zamandan beri istikrarlı bir şekilde kuzeye doğru sürükleniyor. Bergama başlangıçta alanı 2.300 mil kareden (6.000 kilometre kare) fazla ölçülürken – New York’un beş ilçesini beş kat fazla tutacak kadar büyük – aynı zamanda son derece ince ve Nisan 2020’den itibaren büyük buz parçalarını kaybetmeye başladı. .

Geçen hafta, devasa buz salı, Güney Georgia Adası’nın İngiliz denizaşırı toprakları yakınlarındaki nispeten ılık sularda sürüklenirken ortadan ikiye ayrıldı – ve şimdi, buzdağının her iki tarafı da dikişlerde çatlıyor.

USNIC’e göre, son birkaç gün içinde yedi yeni parça ortaya çıkarken, toplam 13 parça buzdağı A-68’den ayrıldı. (Aynı ana buzdağından kopan buzdağları alfabenin ardışık harfleriyle adlandırılır; en yeni parçalar A-68g, A-68h, A-68i, A-68j, A-68k, A-68l ve A- olarak adlandırılır. 68m).

Bu son çatlaklar buzdağının kaçınılmaz kıyametine işaret ederken, aynı zamanda yakındaki Güney Georgia Adası için de iyi haberler getiriyor. Kasım 2020’de, buzdağının yolunu izleyen bilim adamları, Güney Georgia yakınlarındaki deniz tabanına çarparak , potansiyel olarak adanın bazı foklarını, penguen ve balina sakinlerini ezip hayatta kalanlar için yiyecek arama yollarını keseceğinden korktular .

Ocak ayında buzdağı adanın etrafındaki akıntıları takip ederek yaban hayatına yönelik en acil tehlikeyi ortadan kaldırdı. BBC’nin bildirdiğine göre , bu en son dağılma serisiyle, bir çarpışma tehdidi daha da az olası görünüyor .

Bu durumda, İngiliz araştırmacıların buzdağını su altı robotlarıyla araştırmak için planladıkları görev sırasında çalışmaları için çok az şey olabilir. Live Science’ın daha önce bildirdiğine göre, ikiz denizaltıların şu anda buzdağının zıt taraflarından (veya ondan ne kaldıysa) deniz suyu sıcaklığı, tuzluluk ve su berraklığı hakkında veri toplamak için yaklaşık dört ay harcaması planlanıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı