GenelOşinografi

Dünyanın En Tehlikeli 10 Suyu

Güzel, şaşırtıcı ve gizemli özellikleriyle su, Dünya’nın yaklaşık %71‘ini kaplar.İnsanlar ve diğer yaşam formları için temel bileşenlerden biridir. Bu yazıda, dünyayı keşfetmek isteyen okuyuculara kesinlikle hayranlık uyandıracak Dünyanın En Tehlikeli 10 Suyu listesini sizler için hazırladık.

1. Kivu Gölü

Kivu bir tatlı su gölü ancak gölün suyu dibinde 55 milyar metreküp metan ölçülen yüksek bir gaz konsantrasyonu içerir. Göl yatağının, yavaş yavaş ayrılan ve bölgede volkanik aktiviteye neden olan, en ufak bir depremin etrafındaki insanları buharlaştırabilecek büyük bir patlamaya neden olan yarık vadide oturduğunu bilmek sizi şaşırtacak.

2. Drake Geçidi

Bu boğaz, Antarktika’dan diğer kara kütlelerine geçen en kısa yoldur. Yakınsama karakteri ile bilinir çünkü buzdağları, büyük dalgalar ve şiddetli rüzgarlarla dolu bir iklim geçiş bölgesinde yer alır. Panama Kanalı’nın yapımından önce sadece bilinen bir geçitti.

3. Rio Tinto

Portekizde bulunan Rio Tinto, görünümü nedeniyle Kızıl Nehir olarak da anılır. Suyu çok yoğundur (metal içerdiğinden dolayı), oldukça asidiktir ve düşük oksijen içerir, bu da suda yaşayan ekstremofil anaerobik bakterilerin yuvasıdır.

4. Kaynayan Göl, Dominika

Göldeki su, kenarlar boyunca 82–92 ° C arasında ısınabilir, ancak gölün aktif olarak kaynadığı merkezdeki sıcaklığı ölçülemez. Bu, aşağıda erimiş lavlardan kaçan buhar ve gazları yayan yanardağın yakınında bulunduğunu gösteriyor. Burada yüzmek yasaktır.

5. At nalı gölü

Göl, doğal güzelliklerle kutsanmıştır, ancak çatlaklardan karbondioksit salımı, gölün etrafında hareket eden insanlar için bir lanet oluşturmuştur.

6. Mavi Delik

Tıpkı Everest veya Kilimanjaro’nun dağcılara yapılan itirazlarına tırmanma mücadelesi gibi, bu sitede dalış yapmak sürücülerin hayaliydi. Dünyadaki en ölümcül dalış bölgesidir çünkü bu bölge 400 fit derinliğinde bir mağara ve nitrojen narkozuna meyillidir.

7. Natron Gölü

12’den büyük pH değeri ile dünyanın en tuzlu ve en alkali göllerinden biridir. Yeni araştırmalara göre göl, bakteriler nedeniyle kan kırmızısı görünmekte ve tuz gölü 60 dereceye kadar ulaşabilen sıcaklıklarla sıcak buharlaşmaktadır.

8. Michigan Gölü

Michigan gölü, Bermuda Şeytan Üçgeni gibi davranıyor. Çünkü herhangi bir sebep olmaksızın göl üzerinde korkunç hava kazaları oluyor. Bazı uzmanlar, ani akım oluşumu nedeniyle kazaların meydana geldiğini söylüyor.

9. Yakup Kuyusu

Kristal berraklığında bir su gölü, ancak tehlikeli yerlerden biri. İnsanlar dalış yapıyor çünkü dikey olarak yaklaşık 30 fit (9.1 m) alçalıyor, ardından dar kısıtlamalarla ayrılmış bir dizi silt odası boyunca bir açıyla aşağıya devam ediyor ve sonunda ortalama bir derinliğe ulaşıyor. 120 fit (37 m).

10. Büyük Mavi Delik

Dördüncül buzulların oluşturduğu dev bir denizaltı düdenidir. Ölümcül hale geldi ve gelgitler geldiğinde her şeyi yüzeye çekiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı