GenelSağlıkSu Arıtma Gündem HaberleriÜlke ve Dünya Gündemi

En Temiz Musluk Suyuna Sahip Ülkeler

Musluk suyunun saflığı gerçekten iki şeye bağlıdır; geldiği kaynak ve musluklarımıza ulaşmadan önce geçtiği filtrasyon seviyesi. Bazı ülkeler en temiz musluk suyuna sahiptir çünkü göller, buzullar ve nehirler gibi düzenli olarak tatlı yağmur suyuyla doldurulan birçok doğal kaynağa sahiptirler.

Diğer ülkeler, hasat edebilecekleri suyu olabildiğince filtrelenmiş hale getirmek için en son teknolojiye yatırım yaparlar.

İsviçre

Daha önce İsviçre’ye gittiyseniz, dağ ülkesinin dünyanın en temiz musluk suyundan bazılarına ev sahipliği yapması sizi şaşırtmayacaktır. İsviçre’nin temiz musluk suyu, hem iyi coğrafyadan hem de iyi politikadan kaynaklanmaktadır. Ülke, buzullarından eriyen eriyikle birlikte nüfusun ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla su sağlayan bol miktarda yağmur alıyor. Buna ek olarak, İsviçre hükümeti politikası su kaynağını korumaya çalışıyor ve onlarca yıldır var.

Kanada

Kanada’nın geniş coğrafyası çok sayıda tatlı su kaynağı sağlar, yani musluk suyu kaynağı dünyanın en iyilerinden biridir. Kanada’daki şehirler, kentsel musluk suyu için titiz ve son derece düzenlenmiş bir filtreleme sürecini sürdürerek temizliğini ve güvenliğini daha da vurguluyor.

Birleşik Krallık

İngiliz musluk suyu, İsviçre ve Kanada’nınki ile aynı sebeplerden dolayı dünyanın en temiz sularından biridir. Birincisi, İngiltere, İskoçya ve Galler’in kırsal kuzey bölgeleri, ülkenin çoğu için önemli bir içme suyu kaynağı olan çok sayıda tatlı su gölüne veya gölüne ev sahipliği yapmaktadır. Ek olarak, İngiltere’nin dünyanın en yağışlı ülkelerinden biri olduğunu ve su kaynağını düzenli olarak yenilemenin faydasına sahip olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Birleşik Krallık ayrıca Thames’ten suyu içilebilir hale getirebilen oldukça gelişmiş bazı filtreleme işlemlerine de sahiptir!

Yeni Zelanda

Kanada ve İsviçre gibi, Yeni Zelanda da seyrek nüfuslu, dağlık bir ülkedir ve berrak, güzel göllere dönüşen çok sayıda buzul vardır. Ülkenin vatandaşları ve politikacıları da temiz suyun ulusal önemi farkındalığına sahiptir ve bu, içme sularını bozulmamış tutmak için sürekli çabalara yol açmıştır.

Singapur

Yoğun nüfuslu ülke, Los Angeles şehrine benzer bir arazi alanı kaplar, ancak 5 milyondan fazla nüfusu vardır. Tatlı su kaynaklarının olmaması, Singapur’un, sakinlerine dünyanın en temiz içme suyunu sağlamak için bir rezervuar ağı ve son teknoloji filtreleme süreçleri kullandığı anlamına geliyor.

Almanya

Almanya, doğal kaynaklarını koruyan yasalar çıkarmak konusunda uzun bir geçmişe sahiptir, bu nedenle Almanya’nın dünyanın en temiz musluk suyuna ev sahipliği yapması mantıklıdır. Ayrıca Almanya’nın suyunun çoğunu doğal göllerden ve buzul karının erimesinden almasına da yardımcı oluyor. Hükümetin, Almanya’da yaşayanların içtiklerini daha iyi takip edebilmek için, ülkenin musluk suyunun ne içerdiğiyle ilgili belirli verileri yayınlama politikası var.

İskandinavya ve Finlandiya

Bireysel olarak, İskandinavya ülkeleri, dünya çapında temiz musluk suyunu derecelendirirken çok üst sıralarda yer alıyor. Hepsini bir araya getirirseniz, dünyanın bu bölgesinin, musluklardan akan belki de en temiz ve en güvenli suyun bulunabileceği yer olduğu açıktır. Finlandiya, iyi bir önlem olarak, doğal olarak temiz suyunu musluğa ulaşmadan önce birçok kez filtreliyor.

İyi bir coğrafyanın ve uygun bir iklimin avantajları kesinlikle temiz su üretmek için çok yardım ediyor ancak Singapur ve İngiltere örnekleri, modern filtreleme sistemlerinin aynı zamanda yüksek kaliteli musluk suyu üretebileceğini gösteriyor. Ne yazık ki pek çok ülke, özellikle felaketler yaşandığında, nüfuslarına temiz su sağlamak için gereken doğal kaynaklardan ve altyapıdan yoksundur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı