Genel

Karadelik Etrafında Su Bulunur Mu?

12 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir Kara Deliğin etrafında gerçekten su bulunuyor. Hem de bu su, Dünya okyanuslarının çok katı!

Bilim insanları ve araştırmacılar, günümüze dek buldukları su rezervleri arasındaki en büyük, en eski ve aslında en enteresan su kütlesini keşfettiler. Karadeliğin etrafında bir su rezervi… Bölge, eskiden ıssız olduğu düşünülen bir bölge ancak devasa miktarda su kütlesine ev sahipliği yapıyor. Bu keşfin sorgulattığı gibi, uzayın bazı bölgeleri bizim zannettiğimizden çok daha fazla ıslak olabilir. NASA bir açıklama yaptı ve açıklamada suyun, dünya okyanuslarındaki su miktarının 140 trilyon katı olduğu ifade edildi.

NASA’nın konuyla ilgili yapmış olduğu diğer açıklamalar, kainat içerisinde suyun sandığımızdan çok daha yaygın bulunduğuna parmak basıyor. Mars’ta, Satürn’ün uydusu Enceladus’ta su olduğu zaten biliniyordu. Ayrıca Ay yüzeyinde de ince bir tabaka halinde su bulunmuştu. Şimdi ise bu ilgi uyandırıcı bulgu bir galaksinin su üretme kapabilitesini ortaya çıkarmış oldu.

Dünya’mızda su kıtlığı ile burun buruna gelmişken, hatta bu su kıtlığını yaşıyorken uzaydaki su miktarının böylesi devasa olduğunu görmek hayli ironik. Elimizdeki sınırlı kaynağı temiz ve tasarruflu kullanmamız gerekiyor…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı