Genel

Vücutta Yağ Yakımı ve Bol Su Örneği

Sağlıklı kilo verebilme adına, güzel bir diyet ve spor ilişkisinin yanı sıra bol, temiz su içme yöntemi de önem arz ediyor. Su, vücudumuzun her türlü kimyasal tepkimede ve diğer çeşitli reaksiyonlarda kullandığı yegane, hayati bir sıvı. Kilo vermenin de aslında kimyasal olduğu göz önünde bulundurulduğunda, diyette su tüketimine dikkat edilmesi kaçınılmaz etkili oluyor. Bol su içtikçe vücudumuz kilo vermeye daha elverişli hale geliyor. Bizler, diyetimizi sporumuzu yapıyor, üstüne su tüketimimize de dikkat ediyorsak, tek yapmamız gereken kilo verişimizi izlemek kalıyor. Ancak bizler bu yağları yakarken, yağlar nereye kayboluyor?

Elbette hiçbiri puf diye uçup gitmiyor. Her şeyde olduğu gibi yağ yakmada da biyolojik bir prosesten söz ediyoruz.

Bedenimiz, aldığımız fazla kaloriyi yağ olarak yani trigliserit olarak depoluyor. Vücudumuzda bu yağ dokunun yanında aynı zamanda kas doku da bulunuyor. Yağları bir pamuğa benzetiyorsak, kasları da demire benzetebiliriz. 1kilo pamuğu saklamak için hacimsel açıdan 1 kilo demire kıyasla çok ama çok daha fazla yere ihtiyacımız olur. Yağlar da öyledir. 1 kilo fazladan yağ, vücudumuzda devasa bir yer kaplar. Kas ise sıkı ve sert olduğundan daha ağır olmasına rağmen çok daha az yer kaplar.

Bizlerin yağları yakıp kaslarımızı güçlendirdiği anda aslında basit bir kimyasal reaksiyon zinciri gerçekleşiyor. Trigliserit oksitleniyor. Yani başka bir tabirle yanıyor. Kilo verme sürecinde yağın % 84’ü karbondioksite dönüşerek akciğerler aracılığıyla, geri kalan % 16’sı da suya dönüşerek idrar, dışkı, ter, nefes, gözyaşı veya diğer beden sıvılarıyla vücuttan atılıyor.

Kaybedebileceğimiz kilo miktarının gün bazında bir sınırı var. Bu sınır, gün içerisinde ne kadar karbondioksiti nefes olarak verdiğimizle belirlenir. Kilo verdirme endüstrisi, aşırı miktarlarda kilo verme konusunda gülünç iddialarda bulunuyor. Ki bu, çoğu insan için mümkün değil. Neyse ki araştırmamız sayesinde, bir gün içerisinde neden 15 kilo verilemeyeceğinin anlaşılmasını sağlayabileceğiz.

Ruben Meerman

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı