BelgeselBilimGenelHidrobiyolojiSu Arıtma Gündem Haberleri

Yavru Köpekbalıkları İklim Değişikliği Nedeniyle Cılız Ve Hasta Doğuyor

Gelecekteki okyanuslar yavru köpek balıkları için çok sıcak olabilir.

Yeni bir araştırmaya göre yavru köpekbalıkları, iklim değişikliğinin neden olduğu yükselen okyanus sıcaklıklarının bir sonucu olarak küçük, bitkin ve yetersiz besleniyor .

Araştırmacılar, ısınan suların yavru apolet köpekbalıkları ( Hemiscyllium ocellatum ) üzerindeki etkilerine baktılar – Büyük Set Resifi’nde bulunan ve zamanının çoğunu deniz tabanında geçiren küçük, yumurtlayan bir köpek balığı türü. Boston’daki New England Akvaryumu’ndaki bir laboratuvarda yumurta keselerini inceleyen araştırmacılar, sıcak suların içeride yavru köpekbalıklarının erken doğumlarına yol açtığını keşfettiler.

Massachusetts Üniversitesi’nde doktora adayı ve James Cook Üniversitesi’ndeki ARC Center of Coral Reef Studies’de bir doktora adayı olan baş yazar Carolyn Wheeler, “Koşullar ne kadar sıcaksa, her şey o kadar hızlı oldu ve köpekbalıkları için sorun olabilir,” JCU) Avustralya’da yaptığı açıklamada, “Embriyolar daha hızlı büyüdü ve yumurta durumunda geliştikçe tek besin kaynağı olan yumurta kesesini daha hızlı kullandı. Bu, her zamankinden daha erken yumurtadan çıkmalarına neden oldu. “

Toplu olarak Chondrichthyes olarak bilinen köpek balıkları, vatozlar ve patenler iki ana yolla ürerler. Büyük beyaz köpekbalıkları ve balina köpekbalıkları gibi daha büyük köpekbalıkları genç yaşarlarken, daha küçük köpekbalıkları ve vatozlar daha sonra gelişmeye bırakılan ve sonunda ebeveynlerin yardımı olmadan yumurtadan çıkan yumurta keseleri bırakır.

Yumurtlayan köpek balıkları için, daha küçük ve yetersiz beslenmiş yavrulara sahip olmak sorunludur, çünkü bebekler doğumdan hemen sonra dezavantajlıdır. Bununla birlikte, araştırmacılar, bulguların tüm köpekbalığı türlerinde endişe kaynağı olduğunu söyledi.

JCU’da bir deniz biyoloğu olan çalışmanın ortak yazarı Jodie Rummer, “Apolet köpekbalığı değişime karşı dayanıklılığıyla tanınıyor” dedi. “Öyleyse, eğer bu tür ısınan sularla baş edemezse, o zaman diğer, daha az toleranslı türler nasıl başarılı olur?

Araştırmacılar, ısınma sıcaklıklarının, Yüzyılın sonunda Büyük Set Resifi için beklenen yaz su sıcaklığı olan 31 santigrat dereceye (88 derece Fahrenheit) kadar sudaki apolet köpekbalığı yumurtaları üzerindeki etkilerini test ettiler. Artan sıcaklıklar azalmadan devam ederse, bu köpekbalıklarının artık düzgün bir şekilde gelişemeyeceği bir nokta gelebilir, diyor araştırmacılar.  

Bu, tüm Great Barrier Reef ekosistemini mahvedebilir.

Wheeler, “Köpekbalıkları okyanus ekosistemlerini sağlıklı tutan önemli avcılardır” dedi. “Yırtıcı hayvanlar olmadan, tüm ekosistemler çökebilir, bu yüzden bu canlıları incelemeye ve korumaya devam etmemiz gerekiyor.”

Çalışma, Scientific Reports dergisinde 12 Ocak’ta yayınlandı .

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı