BelgeselBilimGenelSu Arıtma Gündem Haberleri

Avustralya Kıyılarındaki Derin Deniz Kanyonunda Keşfedilen ‘En Uzun Hayvan’

Yine de gerçekten tek bir hayvan olarak sayılıyor mu?

Sualtı kaşifleri, Avustralya kıyılarındaki bir denizaltı kanyonunda yaşayan, 150 fit uzunluğunda (45 metre) bir sifonofor buldular – mercan gibi, daha küçük yaratıklardan oluşan yarı saydam, ip gibi bir yaratık. “Görünüşe göre şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük hayvan” dediler.

Her bir sifofor, her zaman daha büyük koloniye bağlı olsalar da, her biri bahsetmeye alıştığımız hayvanlara daha çok benzeyen birçok küçük “hayvanat bahçesi” nden oluşur. 2005 yılında Developmental Dynamics dergisinde yayınlanan bir araştırma makalesine göre, hayvanat bahçeleri eşeysiz olarak doğarlar ve her biri sifoforun daha büyük gövdesi için bir işlev görür . Uzun zincirler halinde birbirine bağlanan kolonilerin 130 fit uzunluğa ulaştığı zaten biliniyordu. (40 m) Monterey Bay Akvaryumu’na göre – her sifonofor sadece süpürge sopası kadar kalın.

Yeni, rekor kıran
sifonofor , araştırma gemisi Falkor’da Avustralya’nın Ningaloo Sahili yakınlarındaki derin deniz kanyonlarını keşfederken bir ekip tarafından yapılan çeşitli keşiflerden biriydi .

Ekip, daha önce araştırılmamış derin okyanus alanlarından örnekler keşfetmek ve toplamak için ROV SuBastian adlı uzaktan kumandalı bir araç (ROV) kullandığını söyledi. Mart ayında, aynı ROV kullanan araştırmacılar bahçeleri ve Güney Avustralya kapalı üç denizaltı kanyonları mercan ait mezarlıkları keşfetti Canlı Bilimi zamanda bildirdi .

Batı Avustralya açıklarındaki sularda yapılan bu son yolculuk sırasında, araştırmacılar ayrıca büyük cam süngerler ve diğer tür kolonileri keşfettiler. Ayrıca dev sifonofor cinsi Apolemia’nın şimdiye kadarki en büyük örneğini buldular.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı